Lithium z Cínovce se bude zpracovávat v Česku

Lithiová baterie. Foto: wikipedia.org

Na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) nyní vzniká memorandum, které má zaručit, že lithium z Cínovce zůstane ke zpracování a další výrobě doma. Těžbu by měla zajistit australská společnost European Metals.

Může to být po dlouhé době první otevřený hlubinný důl v Česku. Nebo spíše znovuotevřený. Těžba strategického lithia, které je důležité pro dvě rychle rostoucí oblasti průmyslu − výrobu elektromobilů a skladování energie, může proto už za pár let oživit chodby a štoly na Cínovci v Krušných horách. Těžba by mohla začít nejdříve v roce 2020, napsal server ihned.cz.

Čtěte také:
Na Cínovci leží přes milion tun lithia
Dubí podporuje těžbu lithia

Zájem na tom mají také Australané, kteří si chtějí pojistit již investované desítky milionů korun téměř do třiceti nových průzkumných vrtů.

Je snaha vyjádřit zájem českého státu lithium těžit jako základ pro nové technologie. V memorandu by zároveň mělo být, že se surovina nebude zpracovávat v cizině,“ uvedl Richard Pavlík, ředitel firmy Geomet, která průzkum na Cínovci provádí a od roku 2013 ji vlastní australská European Metals.

Podle dobře informovaného zdroje blízkého úřadu už ministerstvo s přípravou memoranda skutečně začalo, je ale v rané fázi a dříve než do konce roku se nepodepíše. Česko chce, aby v zemi vznikl celý výrobní řetězec spojený s lithiem. Agentura CzechInvest se snaží přilákat do země podniky, které by surovinu potenciálně využívaly.

Australané chtějí díky memorandu získat záruku, že český stát, který podle horního zákona vlastní veškeré suroviny pod zemí, nebude těžbu blokovat. Proto již letos uzavřeli dohodu s potenciálním českým odběratelem lithia, kterým může být firma HE3DA, jež připravuje vlastní výrobu baterií.

Kdo nakonec ale bude pod dokumentem podepsaný, není jisté. „Ministerstvo průmyslu a obchodu by rádo mělo partnera na úrovni australské vlády,“ uvedl Pavlík. European Metals by podle něj spíše preferovala memorandum podepsat za sebe.

Těžební průmysl je v Austrálii klíčovým odvětvím ekonomiky. Kromě těžebních gigantů typu BHP Billiton nebo Rio Tinto zde působí i množství malých těžařů, kteří mají svoje akcie na burzách v Sydney a v Londýně. Tyto společnosti investují do průzkumu nových ložisek po celém světě, jako to udělala na Cínovci European Metals.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech