Litva přestala odebírat elektřinu z Běloruska, neboť zaznamenala, že nová jaderná elektrárna Astravec v Bělorusku zahájila produkci energie. Oznámil to litevský provozovatel přenosové sítě Litgrid. Pobaltská země zakazuje dovoz energie z jaderných elektráren, které považuje za nebezpečné.
Elektřinu z Běloruska tak nelze prodávat na litevském trhu, který je vstupní branou pro dovoz energie do dalších pobaltských zemí, poznamenala agentura Reuters.
Čtěte také:
Proč ke Green Dealu není dopadová studie?
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou
Litevská televize LRT uvedla, že elektřina z Běloruska tvořila v první polovině tohoto roku zhruba pět procent importované energie. Litva podle ní získává většinu elektrické energie ze Švédska, přičemž podíl švédské elektřiny je 45 procent.
Vilnius před týdnem poslal kvůli plánovanému spuštění jaderné elektrárny Astravec protestní nótu do Minsku. Elektrárna leží jen asi 40 kilometrů od Vilniusu a Litva má obavy, zda bude zařízení bezpečné.
Úřady ve Vilniusu nedávno v reakci na spuštění řízené štěpné reakce v prvním bloku elektrárny preventivně nabízely obyvatelům města zdarma jodové tablety, které mají v případě vystavení zvýšenému radioaktivnímu záření podpořit funkci štítné žlázy. Obyvatelé příhraničních oblastí dostali jodové tablety už v předchozích týdnech, úřady tam rovněž nacvičovaly evakuaci.
Minsk už dříve popřel, že by elektrárna z nového jaderného zařízení představovala riziko. Elektrárnu Astravec staví ruská státní společnost Rosatom. Část zařízení dodaly také české firmy, šlo například o armatury, čerpadla nebo potrubí.