Doba čtení:1 m, 18 s
První exkurze letošní Uhelné maturity vedla do lomu Vršany. Foto: Sev.en Energy

Středoškoláci na Mostecku budou letos skládat zkoušku nejen z matematiky, češtiny nebo cizích jazyků, ale také z uhlí. Samozřejmě ne všichni, pouze ti, kdo si z nabídky grantového programu Chytré hlavy pro Sever vybrali projekt Cesta za poznáním uhlí aneb Uhelná maturita.

Už pátým rokem tento projekt připravuje Ekologické centrum most pro Krušnohoří za podpory Vršanské uhelné. „Cílem Uhelné maturity je zvýšit vědomosti studentů středních škol na Mostecku o uhlí, o jeho vzniku a užití, o způsobu jeho dobývání, kvalitě a současně také podpořit zájem mladých lidí o studium technických oborů,“ poznamenala Martina Černá, vedoucí ekologického centra.

Čtěte také:
Exkurze také pro hornické rodiny
Uhelné safari láká návštěvníky z celé Evropy

Obliba Uhelné maturity a zájem ze strany škol letos poprvé přivedl organizátory k tomu, aby uspořádali dvě – jarní zkrácenou verzi a podzimní. Jarní cyklus odstartoval 5. dubna a účastní se jej studenti sexty Gymnázia T. G. Masaryka z Litvínova.

Studenti se na Uhelnou maturitu připravují v týmech, kde zpracovávají vybraná témata. Úkolem týmů je během čtyř týdnů získávat a shromažďovat informace, pořizovat fotodokumentaci a na závěr zpracovat prezentaci, kterou budou obhajovat před odbornou komisí. Kromě informací na internetu a ve škole studenti získávají poznatky i přímo v terénu, protože se podívají do povrchového lomu Vršany, komořanské teplárny a do Podkrušnohorského technického muzea.

Mohlo by vás zajímat:
V Brazílii nalezli obří smaragd za 10 miliard korun
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme