Lobbista Ropák opět zasahuje

Doba čtení:2 m, 14 s

A Ropákem roku 2014 se stává…ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek za energetickou koncepci a snahu prolomit limity těžby hnědého uhlí na Mostecku. Na Oscarech po oznámení vítěze znějí fanfáry a dlouhý potlesk. Kdyby se Ropák předával na slavnostním večeru, následovalo by pravděpodobně rozpačité ticho. To ale mnohem víc říká o organizátorech ankety, než o jejich vítězích, pardon vlastně poražených. Slavnostní vyhlašování se samozřejmě nekoná. Lobbing se totiž dělá jinak, a o nic jiného v anketě ekologické organizace Děti Země nejde.

Ropáky si všichni pamatujeme jako podivné tvory z absolventského filmu Jana Svěráka. Již řadu let nám tuto postavičku připomíná zmíněná ekologická organizace, aby jejím prostřednictvím lobbovala za své zájmy. Anketa je populární a hojně medializovaná, takže je třeba organizátorům přiznat, že se práce daří. Kdyby někdo provedl průzkum veřejného mínění, nejspíš by zjistil, že slávy Ropáka zatím nedosahuje ani Tonda Blaník.

Fiktivní lobbista Ropák je každý rok personifikován do konkrétní osoby, jejíž kroky se ekologům nelíbí. Nyní si označení vysloužil ministr Mládek. No fuj, uplivnou si teď asi mnozí, to je teda ministr. Většina lidí přijímá informace velmi povrchně a často dělá závěry jen na základě novinových titulků. Ekologové to vědí a využívají toho. Sami přitom, pokud jim jejich zaslepenost nezatemnila mozek, dobře vědí, v jaké situaci se Mládek nachází. Jeho úkolem je připravit Aktualizovanou státní energetickou koncepci, tedy zásadní materiál, podle nějž se bude řídit tuzemská energetika po mnoho dalších let. Zjednodušeně řečeno má navrhnout, z čeho se bude vyrábět elektřina a teplo, kolik za ně budeme platit, jaké budou dopady na státní rozpočet, zaměstnanost i životní prostředí.

Že to není jednoduchý úkol, je jasné už jenom z toho, jak dlouho se na novou koncepci čeká. Odborníci upozorňují, že je doslova za minutu dvanáct. Sám Mládek již několikrát konstatoval, že musí sladit mnoho velmi protichůdných zájmů. Ministr dobře ví, že se nenachází v právě komfortní situaci. Opakovaně již dostal vynadáno například od tuzemských horníků, kteří se bojí o práci, za to, že nehájí jejich zájmy a chce dopustit dovoz nekvalitního uhlí z Německa. Z jiných stran se zase ozývají hlasy, že jde na ruku jaderné lobby. Je označován za jednoho z nejvýše postavených obránců ruských zájmů. Spekuluje se o tom, že jeho pozice ve vládě není ani zdaleka pevná a že bude prvním odvolaným ministrem za sociální demokracii. A do toho všeho teď přijde Ropák.

Co udělením Ropáka právě Mládkovi ekologové sledují, nám pochopitelně neřeknou. Ropák je ale protřelý lobbista, který se v těch správných prostorech pohybuje už roky. Zároveň existuje dostatek potenciálních chlebodárců, kterým se vyplatí honorovat jeho práci. Můžeme si tipnout, zda ho tentokrát nasměrovali lidé od solárů, jádra, německých hnědouhelných dolů nebo ještě někdo jiný. Na koho byste vsadili vy?