Doba čtení:1 m, 53 s
Zaměstnanci SD: Foto: ČEZ

Posunutí limitu na lomu Bílina, který provozují Severočeské doly, zajistí práci tisícům lidí. Do roku 2055 bude potřeba díky přirozené obměně pracovníků při předpokládaných odchodech do důchodu přijmout řádově až 2000 lidí, zaměstnání najdou v lomu a jeho návazných provozech. Investice do budoucí těžby jsou také příležitostí pro domácí průmysl.

Posunutí limitu a pokračování v těžbě na dole Bílina přináší společenské a ekonomické efekty. S těžbou v dole Bílina souhlasí obce a města v sousedství i Ústecký kraj. „Podmínku vlády, aby se těžba nepřiblížila blíže než 500 metrů k zastavěnému území v nejbližších obcích respektujeme. Podmínky stanovené vládou budou součástí dalších kroků Severočeských dolů při projednávání plánu otvírky, přípravy a dobývání v budoucích čtyřech až pěti letech, a to se všemi dotčenými subjekty včetně obcí v okolí dolu Bílina,“ uvedl mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.

Dodal, že uhlí z Bíliny je pilířem českého teplárenství. Zajistí zásobování obyvatel tuhými palivy a centrálním teplem z teplárenství. „Z Bíliny je zásobována teplem polovina Prahy, Ústí nad Labem, Kladno, Kolín, Teplice, Zlín, Mladá Boleslav a desítky dalších velkých i malých měst v ČR,“ uvedl mluvčí. Korekcí limitu podle něj nedojde k navyšování cen tepla a teplé vody pro domácnosti. V případě zachování stávajícího limitu těžby na dole Bílina by hrozilo citelné zdražení tepla a teplé vody pro domácnosti, což by znamenalo výrazný výdaj z rodinných rozpočtů.

Čtěte také: VIDEO: Prohlédněte si lom Bílina z ptačí perspektivy

Posunutí limitu na dole Bílina přináší zvýšení množství nízkosirnatého a vysoce výhřevného uhlí pro teplárenství. Uhlí, které se pro teplárenství nehodí, se využije ekonomicky v elektrárně v Ledvicích s životností 40 let.

Tříděné uhlí zůstává nejekonomičtějším palivem, které splňuje ekologické standardy. „Cena uhlí pro energetiku je ve většině kontraktů vázána na cenu silové elektrické energie, která, bohužel pro doly, klesá. S tím klesá i cena uhlí pro energetiku a velké teplárny. Cena tříděného hnědého uhlí kopíruje růst inflace a reaguje na ceny substitucí, kterými jsou jiná pevná paliva a plyn,“ poznamenal mluvčí.

Severočeské doly loni vytěžily 21,6 milionu tun hnědého uhlí, meziročně o 2,1 milionu tun méně. Podíl společnosti na produkci hnědého uhlí v ČR loni činil 57 procent.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Babiš posvětil prolomení na Bílině

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa