Lomem ČSA se proháněli psi

Doba čtení:1 m, 9 s

Cvičení kynologů v lomu ČSA. Foto: SevEn

Kynologičtí záchranáři z Karlovarského, Plzeňského a Ústeckého kraje tento týden cvičili v lomu ČSA. Prostředí jim pomohlo namodelovat ztížené podmínky a možnost vyhledávání lidí v sutinách v reálných podmínkách lomu a dolu či průmyslového podniku. Cvičení se zúčastnilo 25 psovodů. Serveru iUHLI.cz to řekl ředitel společnosti Důl Kohinoor Petr Lička.

Kynologové byli na soustředění na „psí škole Rastava“ v Mostě na Matyldě. Mezi psi převažovali němečtí ovčáci. Vyzkoušeli si ztížené podmínky na uhelném lomu i na technologii. Dále je čekalo vyhledávání zavalené či zasypané osoby na lomu a následně v dole ČSA.

Kynologové u rýpadla

Kynologové si vyzkoušeli ztížené podmínky na uhelném lomu i na technologii. Foto: SevEn

Čtěte také: Když průmysl ustupuje přírodě

„Bezpečnost provozu se hornictvím táhne jako červená nit. S tím souvisí báňské záchranářství. Výcvik báňských záchranářů probíhá v co nejvěrnějším modelování reálných situací. U psích záchranářů je to obdobné. Je důležité, aby podmínky výcviku byly co nejrozmanitější, ale reálné. Proto jsme šli na spolupráci v této činnosti,“ uvedl Lička.

Dodal, že mezi zúčastněnými byli i skuteční šampioni ve vyhledávání pod sutinami a i „lavinoví“ specialisté, stejně tak i začátečníci.

Mohlo by vás zajímat:
Dinosauři v uhelném dolu v Utahu
Lom ČSA: Rekultivace na 2202 hektarech
Částečné prolomení na ČSA se nevyplatí