Doba čtení:1 m, 49 s

Už to vypadá, že letos (na jaře) bychom mohli vědět, jak stát naloží s hnědým uhlím. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) plní zadání svého šéfa a rychle připravuje varianty prolomení či zachování těžebních limitů v Ústeckém kraji. Ve hře jsou podle něj dvě ze čtyř možných variant.

Zvláště ohledně těžby na lomu ČSA není za pět minut dvanáct, ale za minutu dvanáct. A pokud se rozhodne o limitech, je volná cesta ke schválení Státní energetické koncepce. Bude pak mimo jiné jasnější, jak velkou roli bude hrát v Česku jádro. A kdo to zaplatí. Jeden z ministrů je prý rozhodně proti atomu. Plyn teď tak trochu kvůli Ukrajině a Putinovi vypadl ze hry.

Není třeba opakovat, že pro občany Horního Jiřetína a Černic (jsou jich více než dva tisíce) by tak mohlo skončit období nejistoty. U lomu Bílina se to ministrům bude rozhodovat lépe. Tam totiž nikdo nebydlí – takže se o prolomení snáze politicky rozhoduje.

Sám Mládek vylučuje tyto dvě varianty: za prvé limity se zachovají ve stávající podobě. Za druhé budou prolomeny limity v největším rozsahu včetně zbourání Horního Jiřetína (tam by pak bylo uhlí cca do roku 2075). Tyto dvě „radikální“ možnosti ministr nechce. Naopak jeho předchůdce z úřednické vlády Jiří Cienciala „za limity kopal“, chvíli to dokonce vypadalo, že kabinet Jiřího Rusnoka (Miloše Zemana) limity bez diskuse prolomí.

Pak zbývá zlatá střední cesta, či něco na způsob rozhodnutí chytré horákyně. Ano, budeme dál těžit na lomu ČSA, ale tak, abychom nikoho nemuseli stěhovat. Horničtí experti už na tom podle Mládka pracují, z Horního Jiřetína by se časem stala dobrá rozhledna na těžařské stroje.

Nejméně bolestná, a zatím asi nejpravděpodobnější, je varianta prolomení limitů na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly, jejichž vlastníkem je státní gigant ČEZ. Další těžba by nevadila ani ministru životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO), podle něj je to k diskusi.

Všichni se unisono shodují, že rozhodnutí o limitech bude politické. Na referendum, o kterém mluvil Mládek, když přebíral úřad, se jaksi zapomnělo. Nyní nás čeká přesvědčovací proces. Uvidíme, kdo bude mít navrch. Zda odpůrci či zastánci těžby. Mládka ještě čeká hodně jednání.

Rok 2015 bude každopádně pro hnědé uhlí v Česku přelomový.

Jaroslav Průcha, šéfredaktor iUHLI.cz