Ložisko, které sami nevyměníte

ložisko vršany_compressed

I takhle může vypadat kulička do ložiska, tato je z kulové dráhy velkostroje K84 a váží 33 kilogramů. Foto: czechcoal.cz

Kuličkové ložisko najdete v celé řadě strojů a vyměnit ho nedá příliš práce. Kulová dráha na velkostroji KU800.11/K84 je v podstatě také kuličkové ložisko, jen mnohonásobně větší.

Má průměr zhruba 14 metrů a najdete v něm 174 valivých koulí. Každá z nich má v průměru 200 milimetrů a váží 33 kilogramů. A díky této kulové dráze se může otáčet celá horní stavba stroje.

Čtěte také:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě

Takto velké ložisko se ale z velkostroje nedá jen tak vyjmout a odvézt na opravu v dílně. „Oprava kulové dráhy se proto vždy dělá na velkostroji a v tomto případě v průběhu dvouměsíční přestavby pásových dopravníků na skrývce Vršany. Využili jsme této odstávky a velkostroj K84 prochází menší střednědobou opravou. Kulová dráha je jen jednou z mnoha jejích součástí,“ vysvětlil Tomáš Chudomel, strojní mechanik úseku skrývky Vršanské uhelné.

„Opravovat se budou prakticky všechny části kulové dráhy. Samotná výměna všech koulí v plánu není, budou se nahrazovat pouze ty, u nichž měření prokáže, že jejich parametry nevyhovují dalšímu provozu,“ doplnil mechanik. Proto je potřeba nejprve z kulové dráhy všech 174 koulí vyjmout. Zkontrolovat je a pečlivě přeměřit, zda nedošlo k jejich mechanickému poškození. Teprve poté se mohou vrátit zpět na místo. Kulovou dráhu mezitím osádka vyčistí a využije i pomoci báňských záchranářů, kteří se dostanou i do běžně nepřístupných míst.

O opravy a výměnu opotřebovaných částí kulové dráhy se postarají specialisté z firmy Unex, původního výrobce stroje. Veškeré práce na velkostroji budou hotové stejně jako přestavba technologie v lomu Vršany do konce září.

Mohlo by vás zajímat:
Zakládací vůz slouží uhelným rýpadlům
Rypadlo převáželi šest dnů
Rypadlo dokráčelo do cíle