Lživý plakát v dole způsobil poprask

Na lživý plakát poukázal předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička. Foto: horník geolog naftař

Po sociálních sítích se šíří fotografie plakátu z dolů OKD, který obsahuje lživé informace o údajných povinnostech horníků. Plakát sdílel na Twitteru třeba i pražský zastupitel za TOP 09 Jiří Pospíšil.

Na nástěnce v šachtách Dolu ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku se objevil nepravdivý plakát, který obsahoval údajné instrukce k dočasnému přerušení provozu dolu. Dříve než se ale obsah plakátu podařilo dementovat, jeho fotka se o víkendu začala bleskově šířit po internetu a vyvolala vlnu pohoršení, napsal server Aktuálně.cz.

Čtěte také:
Havlíček: Přerušení těžby je logické
Odbory brání nakažené horníky

Na lživý plakát poukázal předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička po konzultaci s předsedkyní představenstva OKD Vandou Staňkovou. „Upozornili mě na to zaměstnanci, určitě se budou dále vyvozovat příslušné závěry,” řekl Palička, podle nějž by byla na místě omluva autora plakátu zaměstnancům, kterých se týkal.

Vůči dělníkům, kteří se v situaci ocitli nevinně, byly totiž údajné instrukce přísné. Plakát nařizoval, že zaměstnanci OKD musí být doma nebo že musí být k dispozici v případě, že by byli povoláni k zajištění bezpečnosti v dole. Plakát varoval, že zaměstnanci, který mobil nezvedne nebo se do konce směny neozve, bude za daný den “cejchována” absence.

I takováhle informace, lépe řečeno ‘fake news’, tedy informace, která se absolutně nezakládá na pravdě, se může objevit na nástěnkách v prostorách šachty. Stačí pak málo, jedna fotka na Facebooku, a panika je na světě,” uvedlo k tomu už v pondělí na svých stránkách Sdružení hornických odborů.

Že instrukce uváděné na plakátu nejsou pravdivé, potvrdila i mluvčí společnosti OKD Naďa Chattová. „Plakát není pravdivý, odbory už ho včera dementovaly. Zaměstnanci, kteří měli naplánovanou dovolenou, ji mít budou. Zbytek, který takové plány neměl, bude mít průměrný plný plat,” uvedla pro Aktuálně.cz.

Zastavení dolů totiž právně spadá pod překážku na straně zaměstnavatele. Zaměstnanci tedy nemusí být v domácí pohotovosti, čekat na zvonící telefony ani se bát postihů, které nepravdivý vyvěšený papír oznamoval.

Všechny doly společnosti OKD se od pátku kvůli šíření koronaviru zastavily na šest týdnů. V dolech nyní probíhají přípravy na zajištění pracovišť pro dlouhodobou odstávku. Po dobu zastavení provozu budou zaměstnanci provádět pouze práce nezbytné pro bezpečnost dolů. Na každé lokalitě do nich bude nadále docházet kolem dvě stě důlních zaměstnanců.