Doba čtení:3 m, 14 s
Zaměstnanci OKD jsou podle odborů ze situace velmi frustrovaní. Foto: OKD

Sdružení hornických odborů OKD (SHO) se v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách ohradilo vůči vyjádřením ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) či hejtmana Iva Vondráka (ANO) o šíření koronaviru na Karvinsku, za něž můžou nezodpovědní a neukáznění horníci, kteří nedodržují karanténu.

Horníci podle odborů museli pracovat, přestože neměli možnost dodržovat protiepidemická opatření. Ministr zdravotnictví v reakci na vyjádření odborů sdělil, že jeho výrok o neukázněných občanech se horníků netýkal.

Vojtěch v pondělí uvedl, že poslední skokové nárůsty pozitivních případů na Karvinsku jsou dány zejména masivním testováním kontaktů horníků a také neukázněností občanů. Podle něj lidé, kteří mají příznaky, navštěvují hromadné akce a oslavy. Ke kritice ze strany odborů uvedl, že jde o nedorozumění. „Já se nevyjadřoval k horníkům. Můj apel na větší zodpovědnost zazněl směrem ke všem občanům. Není výjimkou, že lidé s příznaky respiračního onemocnění chodí do společnosti. Klasickým příkladem je firemní setkání, ze kterého nyní řešíme 140 kontaktů po celé ČR. To je příklad nezodpovědnosti, na který jsem musel upozornit,“ uvedl.

Čtěte také:
OKD chce od státu 1,2 miliardy
Vondráš: Neprchejme od uhlí!

Také podle Vondráka jsou problémem lidé, kteří nedodržují karanténu. Hejtman v pondělí také apeloval na vedení OKD, aby zajistilo, že jejich pracovníci přijdou na testy. „Ohledně vyjádření o šíření kvůli nezodpovědnosti bych rád řekl to, že pokud je nařízeno plošné testování na dvou provozech v OKD a třetina horníků se vůbec nedostaví, přestože 25 procent jejich kolegů je pozitivních, a dál chodí do hospod a jinde mezi lidi… Omlouvám se, jestli jsem se někoho dotkl, ale jak byste to nazvali Vy?“ napsal dnes hejtman na facebooku.

Je s podivem, že všem výše jmenovaným nevadilo, že od začátku pandemie museli havíři dál pracovat a fárali do dolu společně v klecích, sprchovali se společně ve sprchách, převlékali se společně v šatnách, obědvali společně v jídelnách, jezdili do práce společně v autobusech,“ napsali odboráři. Horníci podle nich vše dělali bez možnosti rozestupů či aktivního používání doporučených postupů. „Museli, nic jiného jim totiž nezbývalo, pokud nechtěli ztratit práci!“ napsalo SHO. „Práce horníků si velice vážím a uvědomuji si, že pracují v těžkých podmínkách,“ reagoval na vyjádření odborů ministr Vojtěch.

Odborářské sdružení uvedlo, že v březnu upozorňovalo vedení firmy na to, že práce v dole je extrémně riziková a ze samotné její podstaty není možné dodržovat protiepidemická doporučení, a navrhovalo práce omezit na bezpečnostní minimum. „Teď, když situace na Karvinsku a okolí začala nabývat nebývalých rozměrů, se najednou všichni chovají, jako by se stalo něco nečekaného,“ napsali odboráři.

Čtěte také:
Kdy se obnoví těžba v Darkově? Zatím se neví
Může pandemie pohřbít i Zelený úděl?

Zaměstnanci OKD jsou podle nich ze situace velmi frustrovaní. „Mnoho z nás je v karanténě, protože jsme se setkali s pozitivními kolegy. Mzda v karanténě činí 60 procent. Většina pozitivních byla infikována v práci, protože do té museli docházet, aniž by to mohli nějak ovlivnit, jsou postiženi oni i jejich rodiny,“ uvedli odboráři. Vadí jim také, že okresy Karviná a Frýdek-Místek jsou touto situací stigmatizovány.

Mluvčí OKD Naďa Chattová řekla, že zaměstnanci, kteří byli v seznamech pro testování a neměli absenci kvůli dovolené nebo nemocenské, se k testování dostavili. „Pro ostatní připravujeme náhradní termíny, aby byli otestování, než se vrátí do práce,“ řekla mluvčí.

Zdůraznila, že společnost OKD si náročné práce svých zaměstnanců nesmírně váží. „Zaslouží si naši podporu a respekt. Procházejí náročným obdobím. Vyjádření, která se na jejich adresu teď objevují na sociálních sítích, se nás také velmi dotýkají. Takové hodnocení si rozhodně nezaslouží,“ uvedla Chattová.

První ohnisko v OKD se objevilo před dvěma měsíci v karvinském Dole Darkov. Celkem tam bylo dosud pozitivně testováno včetně příbuzných zaměstnanců 511 lidí. Další ohniska vznikla tento měsíc v dolech ČSM-Sever a ČSM-Jih. Potvrzeno je tam dohromady přes 500 případů, ještě ale nejsou vyhodnoceny všechny vzorky z plošného testování.