Partnerství Česka a Francie je zásadní pro rozvoj jaderné energetiky v celé Evropě, proto je potřeba ho dál posilovat, řekl v Praze francouzský prezident Emmanuel Macron a podpořil nabídku francouzské firmy EDF v dukovanském tendru. Jádro je podle něj klíčové pro zachování nezávislosti a konkurenceschopnosti kontinentu.
Macron šel ještě dál, když zdůraznil, že jaderná energetika je jedním ze základů přátelských vztahů Česka a Francie. Očekává, že politická spolupráce bude v této oblasti posilovat.
Jakkoli se můžou všichni odpovědní veřejně zaklínat tím, že v tendru bude rozhodovat cena, technické řešení, zapojení českých firem a obdobná měřitelná kritéria, Macronova návštěva je důkazem, jak velkou roli hraje politika. Nelze tudíž pochybovat o tom, že jde o podporu velmi významnou. Francie je významným evropským hráčem a pro Česko jsou dobré vztahy s ní z řady důvodů důležitější, než v případě Jihokorejců. Mimo jiné i proto, aby bylo jádro vůbec vzato na milost Evropskou unií. Proti jsou totiž vedle Rakušanů především Němci.
Francie a Německo žádají přehodnocení unijních regulací
Ti vsadili na kombinaci obnovitelných zdrojů a zemního plynu. Nutno do omrzení opakovat, že původně ruského. Ostatně stejně jako zmíněné Rakousko. O důvodech můžeme bez důkazů pouze spekulovat, ale nikdo soudný nepochybuje o tom, že vliv Ruska na rozhodování byl nezanedbatelný. A stále nezmizel, o čemž svědčí informace, že v poslední době je většina zemního plynu i v Česku opět z Ruska.
Málo se stále mluví o tom, že zdaleka nejde jen o to, kdo zvítězí v tendru na dostavbu Dukovan, ale možná ještě víc o to, zda bude českou energetiku v budoucnu opravdu táhnout právě jádro. Paralelně totiž probíhají tvrdé tlaky na následování německé „plynově-obnovitelné“ cesty. Výkon jaderných elektráren totiž není ani zdaleka tak snadno regulovatelný, což si příliš „netyká“ s plánovanou výstavbou obřího výkonu zejména solárních zdrojů. Výsledkem by totiž byla zejména na jaře a v létě nadvýroba, která by cenu elektřiny dostávala do záporných hodnot, nutila by k odstavování zdrojů a výplatě kompenzací jejich provozovatelům. Vedle politiky jsou tak ve hře pochopitelně i obrovské peníze.
Právě proto by měli zpozornět jak politici, tak zejména voliči. Právě z jejich kapes totiž budou ty peníze vytahovány. Pokud jde o oficiální cíl, kvůli němuž celá transformace energetiky probíhá, tedy dekarbonizaci, jsou dosavadní výsledky jasné. Jaderná Francie vykazuje několikanásobně nižší emise než obnovitelné Německo.