Maďarská vláda zlevní elektřinu malým firmám

Maďarský premiér Viktor Orbán se před parlamentními volbami v příštím roce snaží zmírňovat negativní dopady rostoucích cen energie. Foto: wikipedia.org

Maďarská vláda zajistí tisícovkám malých podniků přístup k levnější elektřině, jaký již dříve poskytla maďarským spotřebitelům. Oznámil to vedoucí kanceláře premiéra Gergely Gulyás. Premiér Viktor Orbán se před parlamentními volbami v příštím roce snaží zmírňovat negativní dopady rostoucích cen energie, píše agentura Reuters.

Minulý týden se maďarská vláda rozhodla stanovit na přechodnou dobu strop cen pohonných hmot. Od začátku tohoto týdne po dobu tří měsíců tak nemohou ceny benzinu a nafty překročit 480 forintů (zhruba 33 Kč) za litr. Předpokládá se, že tento krok způsobí ztráty maďarské ropné společnosti MOL, která se zatím k opatření odmítá vyjádřit, píše Reuters.

Čtěte také:
Skončil další dodavatel elektřiny a plynu
Přinesly volby energetické prozření?

Rozhodnutí vlády podle Gulyáse „znamená, že malé podniky budou platit sníženou cenu za energii“. Vztahovat se bude na podniky s méně než deseti zaměstnanci.

Orbánova vláda již během svého prvního funkčního období v letech 2010 až 2014 snížila ceny elektřiny a plynu pro domácnosti, čímž způsobila ztráty dodavatelům. Později Maďarsko ve snaze o zajištění levnější energie několik rozvodných společností zestátnilo a snížené ceny pro domácnosti od té doby zůstávají v platnosti. To pomohlo Orbánovi ke znovuzvolení, píše Reuters.

Každému by mělo být jasné, že dokud bude u moci tato vláda, budeme tu mít snížené ceny energie. A nyní se to bude týkat také malých podniků,“ uvedl dnes Gulyás. Orbán se nyní snaží zvýšit svou popularitu, protože v parlamentních volbách bude poprvé od nástupu k moci v roce 2010 čelit jednotné frontě opozičních stran.