Maďarsko dál počítá s ruským plynem i Rosatomem

Maďarský premiér Viktor Orbán od svého nástupu do funkce v roce 2010 udržoval přátelské vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, šéf Kremlu ho naposledy přijal před měsícem. Foto: wikipedia.hu

Maďarsko nadále počítá s dovozem ruského zemního plynu a s tím, že jadernou elektrárnu Paks dostaví ruská společnost Rosatom. Kontrakt s ruským dodavatelem má hodnotu 12,5 miliardy eur (přes 321 miliard Kč). Postoj Maďarska k energetice v kontextu ruské invaze na Ukrajinu oznámil ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Prudce rostoucí inflace, zmrazení finančních prostředků Evropské unie na obnovu z dopadů pandemie a následky rusko-ukrajinského konfliktu předsedovi vlády Viktoru Orbánovi komplikují cestu ke znovuzvolení v dubnových volbách, poznamenala agentura Reuters. Poprvé od volebního vítězství v roce 2010 bude 58letý Orbán na začátku dubna čelit jednotné frontě opozičních stran. Ty v úterý jeho vládu vyzvaly, aby zrušila smlouvu o rozšíření jaderné elektrárny, kterou v roce 2014 bez výběrového řízení zadala společnosti Rosatom.

Elektrárna o výkonu dvou gigawattů, která zajišťuje přibližně polovinu výroby elektřiny v Maďarsku, má být rozšířena o dva reaktory typu VVER ruské výroby, z nichž každý má výkon 1,2 gigawattu. Dohoda se financuje převážně z ruské půjčky.

Evropa se otáčí k energetické bezpečnosti

Je s podivem, že existují levicoví politici, kteří volají po zastavení výstavby jaderné elektrárny,“ řekl Szijjártó na tiskové konferenci. „Pokud se jaderná elektrárna nedostaví, budeme muset čelit brutálnímu zvýšení nákladů na energie,“ pokračoval. „Nemůžeme dopustit, aby maďarský lid platil za válku, která zuří za našimi hranicemi,“ dodal.

Míra inflace v Maďarsku vystoupila nejvýše za 15 let. Orbán před volbami zastropoval ceny pohonných hmot, některých základních potravin a hypoték. Finanční server Portfolio.hu odhadl, že omezení cen energií by mohlo státní energetickou skupinu MVM ročně stát 400 až 450 miliard forintů (až 30,2 miliardy Kč).

Szijjártó uvedl, že Maďarsko nemůže přerušit dovoz plynu z Ruska, se kterým loni podepsalo novou dlouhodobou smlouvu o dovozu 4,5 miliardy metrů krychlových zemního plynu ročně po trasách, které se vyhýbají sousední Ukrajině. „Stejně jako děláme vše pro zachování evropské jednoty, stejně tak děláme vše pro to, aby Maďaři na tuto válku nedoplatili,“ řekl ministr zahraničí.

Uzavření maďarské divize ruské banky Sberbank je podle ministra příkladem toho, že evropské sankce zasáhly i maďarskou ekonomiku. Maďarská centrální banka uvedla, že místní divize Sberbank měla přibližně jednoprocentní podíl na maďarském trhu.

Shell končí s Gazpromem, odchází i z Nord Stream 2

Orbán od svého nástupu do funkce v roce 2010 udržoval přátelské vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, šéf Kremlu ho naposledy přijal před měsícem. Orbán tehdy usiloval o prodloužení zmíněné dohody o jednu miliardu metrů krychlových plynu ročně.

Maďarská ropná a plynárenská skupina MOL minulý týden požádala podle zdrojů Reuters o dodatečné dodávky ropy z Ruska ropovodem Družba.

V pondělí maďarská vláda rozhodla, že nedovolí, aby se přes území Maďarska vozily zbraně na Ukrajinu. Do sousední země ani sama nebude vyvážet útočné zbraně.

Minulý týden, ještě před ruskou invazí, Finsko uvedlo, že znovu posoudí rizika projektu jaderného reaktoru na severu země. Na něm se podílí ruská skupina Rosatom.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck již proihlásil prohlásil, že Německo je připraveno i na eventualitu, že Rusko přestane největší evropské ekonomice dodávat zemní plyn.