Shell končí s Gazpromem, odchází i z Nord Stream 2

Společnost Shell byla až doposud součástí skupiny evropských podniků podílejících se na financování kontroverzního plynovodu Nord Stream 2, jehož hlavním investorem je Gazprom. Foto: wikipedia.rog

Britsko-nizozemská ropná a plynárenská společnost Shell se rozhodla odejít ze všech svých společných podniků s ruským plynárenským gigantem Gazprom. Chce rovněž ukončit svou účast v projektu Nord Stream 2, který pomáhala financovat. Firma tak reaguje tak na ruský útok na Ukrajinu.

Jsme šokováni ztrátami na životech na Ukrajině, které odsuzujeme a které jsou důsledkem nesmyslné vojenské agrese, jež ohrožuje bezpečnost Evropy,“ uvedl šéf podniku Ben van Beurden.

Shell se stáhne mimo jiné ze společného závodu Sachalin 2 na zpracování zkapalněného zemního plynu (LNG), ve kterém vlastní 27,5 procenta. Závod produkuje zhruba 11,5 milionu tun LNG ročně a svou produkci vyváží mimo jiné do Číny a Japonska.

Čeští politici si vjeli do vlasů kvůli ruskému plynu

Společnost Shell je rovněž součástí skupiny evropských podniků podílejících se na financování kontroverzního plynovodu Nord Stream 2, jehož hlavním investorem je Gazprom.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Plynovod je už hotov, k zahájení provozu ale ještě potřebuje získat povolení v Německu. To minulý týden uvedlo, že udělení souhlasu k provozu plynovodu není kvůli nynějšímu postupu Ruska vůči Ukrajině možné.

Rozhodnutí Shellu ukončit spolupráci s Gazpromem přichází poté, co britský energetický gigant BP v neděli oznámil, že se zbaví svého pětinového podílu v největší ruské ropné společnosti Rosněfť. Plány na odchod z Ruska dnes oznámila také norská energetická firma Equinor.