Doba čtení:1 m, 1 s
Meziročně ceny výrazně stouply, poslední zdražení přišlo po Novém roce. Foto: wikipedia.org ŠJů

Neplatí situace z minulých let, kdy se na začátku léta vyplatilo předzásobit, a tedy objednat palivo na celou následující zimu, protože bylo proti topné sezoně levné. Ani po skončení topné sezony maloobchody hnědé uhlí nezlevnily.

Meziročně ceny výrazně stouply, poslední zdražení přišlo po Novém roce. A zatím stále nepadají. „Severočeské doly u hnědého uhlí vůbec s cenou nehýbou, nechávají ji celý rok stejnou. Pouze velkoobchod nebo maloobchod, jako jsme my, s tím může něco udělat, abychom i přes léto prodávali,“ uvedl pro MF Dnes Jiří Sokol ze společnosti Uhlí & písek z Děčína.

Vznikne úřad pro „klimatickou pravdu“?

To potvrzuje i Lukáš Kopecký, mluvčí Severočeských dolů, firmy, která s klíčovými zákazníky uzavírá kontrakty na celý rok. „Pak prodejce, tedy uhelný sklad, vždy určuje konečnou cenu našeho bílinského tříděného uhlí, do které se mu promítají jeho náklady.

Hnědé uhlí nyní stojí okolo 600 Kč za metrák, minulý rok touhle dobou stálo o 120 Kč méně,“ řekl Jaroslav Soukal z benešovské společnosti Uhelné sklady Soukal. Dobrou zprávou pro zákazníky je, že maloobchodní prodejci už začínají tlačit ceny dolů.