Doba čtení:1 m, 52 s
Generální ředitel a předseda představenstva OKD Klaus Dieter Beck v rozmezí let 2008 až 2013 inkasoval 542 milionů korun. Foto: OKD

Manažeři OKD v minulosti vydělávali stovky milionů korun. Generální ředitel a předseda představenstva OKD Klaus Dieter Beck v rozmezí let 2008 až 2013 inkasoval 542 milionů korun. Firma pak skončila v insolvenci.

Skupina 48 manažerů OKD si během několika let přišla na 1,8 miliardy korun. Pětice z nich pak dostala více než miliardu. Po Beckovi byl druhým nejvíce placeným manažerem Ján Fabián, který byl místopředsedou představenstva a pozdějším Beckovým nástupcem. Ten si za šest let vydělal 166 milionů korun. Třetím nejštědřeji placeným manažerem byl obchodní ředitel společnosti a syn někdejšího majitele dolů Petr Otava. Jeho příjmy z OKD se vyšplhaly na bezmála 140 milionů, uvedly Lidové noviny (LN).

Čtěte také:
Pohledávky Citibank za OKD jsou platné
Bývalý velvyslanec USA Schapiro je Bakalovým právníkem

Nová fakta vyplynula z dokumentu, který získala sněmovní vyšetřovací komise k OKD. Ta měla k dispozici posudek Znalecké společnosti s. r. o., který se věnuje mzdám v OKD. „Posudek, o kterém hovoříte, nemohu úplně komentovat, protože ty dokumenty jsou neveřejné. Většina těchto nadstandardních odměn byla do roku 2013. Ve chvíli, kdy skončilo toto bohaté období, manažeři přešli do jiných společností,“ řekl LN Lukáš Černohorský (Piráti), předseda sněmovní vyšetřovací komise. Kvůli podezření z tunelování společnosti podali poslanci trestní oznámení na všechny členy statutárních orgánů OKD a mateřské společnosti NWR, protože si prý skupina nevytvářela dostateční finanční rezervy pro krizi.

Vysoké platy OKD vyplácelo manažerům a členům statutárních orgánů i v letech, které byly pro podnik kritické. Problém nebyl jen v tom, že by se firma nepřipravovala na pokles cen uhlí na světových trzích a vyplácela dividendy v řádu desítek miliard korun, ale podle sněmovní vyšetřovací komise společnost stáhly do úpadku i nevýhodné finanční operace a půjčky od mateřské společnosti NWR.

Nyní patří již dva roky OKD státu, který ji spravuje prostřednictvím státní firmy Prisko. A vydělává. Firma předloni vykázala čistý zisk ve výši 3,4 miliardy korun a ziskem ve výši 1,29 miliardy skončilo hospodaření i v loňském roce.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme