
Pro případ blackoutu by měl mít každý zásobu jídla, vody, léků či hotovosti až na měsíc.Většina domácností má ale zásoby maximálně na čtyři dny.
„Samozřejmě případ velkého blackoutu, kdy vypadne většina země, to jsme tu ještě neměli, takže těžko říct, jak bychom na to reagovali, ale jsem spíš optimistou. Samozřejmě to, že je ten systém křehký, že velká část sítí, linek jede takřka na 100 procent výkonu, je pravda,“ řekl v rozhovoru pro server Svobodné Universum zvláštní velvyslanec České republiky pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška.
Čtěte také:
Jihočeský kraj si vyzkouší blackout
Zaplatíme si vlastní blackout?
Nestabilita a křehkost systému může způsobit blackout, na který by měli být lidé předem připraveni. Česká republika si sice již během povodní v roce 1997 a 2002 vyzkoušela, jak relativně rychle nahodit energii ve velké části země zpět, ale těžko lze podle Bartušky předpokládat, co by se dělo v případě velkého výpadku.
„Dnes má málokterá domácnost zásoby na déle jak čtyři dny. Myslím, že bychom měli doma všichni mít zásobu vody, potravin a léků minimálně na měsíc. Systém se může kdykoliv porušit. Může se porušit elektrická síť, může být problém s vodou, může se stát cokoliv. Mohou se zhroutit bankovní systémy kvůli nějakému útoku, může se opravdu stát leccos. Je potřeba mít základní selskou připravenost na drobné problémy, které můžou přijít, protože se může přihodit opravdu leccos,“ řekl Bartuška.
Jako příklad takového blackoutu uvedl New Orleans po hurikánu Katrina v roce 2005. Hurikán vyřadil veškerou infrastrukturu včetně elektřiny. Již třetího dne zkolabovala i policie, jelikož příslušníci bránili své vlastní domovy. Vláda proto musela do oblasti vyslat ozbrojené jednotky národní gardy, díky kterým mohla obnovit ve městě pořádek.
Václav Bartuška je od roku 2006 zvláštním velvyslancem České republiky pro otázky energetické bezpečnosti. Patřil ke studentským vůdcům sametové revoluce. Ve svých 22 letech se stal členem parlamentní komise pro dohled na vyšetřování událostí 17. listopadu. V roce 2010 byl jmenován zvláštním vládním zmocněncem pro dostavbu JE Temelín.
Mohlo by vás zajímat:
Když jde na pedikůru pořádný macek
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park
Obr mezi obry opět těží