Doba čtení:2 m, 19 s
Podle Jiřího Matouška je třeba lidem otevřeně říci, že od roku 2027 budou mít každou megawatthodinu plynu zhruba o 17 procent dražší. Foto: pixabay.com

Marketingový ředitel a šéf představenstva společnosti Centropol Jiří Matoušek v rozhovoru pro iDNES.cz upozornil, že zavedení emisních povolenek v oblasti budov a dopravy (EU ETS 2) od roku 2027 povede podle dnešních propočtů ke zdražení zemního plynu, a to zhruba o 17 procent.

Podle Matouška navíc výrazně poroste i regulovaná část ceny elektřiny. Distribuční síť v Česku totiž vyžaduje vysoké investice.

„Fixní platby budou v celkové ceně tvořit vyšší podíl, než na jaký jsme byli zvyklí. Je to známé z jiných komoditních trhů. Tam, kde klesá spotřeba, rostou fixní platby i regulované ceny. My se navíc nacházíme v situaci, kdy naše distribuční síť bude vyžadovat vysoké investice, které nás teprve čekají. To znamená, že to všechno budeme muset uhradit ve svých fakturách za elektřinu,“ řekl Matoušek.

Ten upozorňuje, že proti zdražení elektřiny mohla zasáhnout Evropská komise. „V roce 2022, kdy ceny energií rostly do nepředstavitelných výšin, mělo dojít k rychlému zásahu do obchodování s emisními povolenkami. A to i v podobě zastavení obchodování s následným zvýšením nabídky povolenek, a tak snížením jejich ceny. Evropská komise však neudělala nic,“ řekl Matoušek.

Z čeho je nejbezpečnější mít elektřinu?

Evropská komise by podle něj mohla přeměnit systém emisních povolenek do podoby uhlíkové daně. Změna by měla podstatný ekonomický efekt, pokud by fosilní paliva byla vystavena dani a 100 procent výnosu z ní by šlo do modernizačních fondů. „Místo daně však funguje trh s emisními povolenkami a v žádném případě se 100 procent výnosů z jejich prodeje nedostane do státních rozpočtů. Tam jde pouze jedna část, ta druhá jsou zisky finančních institucí a investorů,“ upozornil Matoušek.

Na cestě je přitom i EU ETS 2. S emisními povolenkami na paliva se bude obchodovat od roku 2027. Mají se týkat benzinu, nafty a zemního plynu, takže zasáhnou i domácnosti, které byly dříve motivovány přejít od vytápění neekologickými palivy či elektřinou na plyn.

Podle hrubých kalkulací lze usuzovat, že až bude trh s emisními povolenkami pro paliva zprovozněn a začne se obchodovat jedna tuna emisí za 45 eur, dojde ke zvýšení ceny zemního plynu o 12 až 17 procent. Odběratelé se rozdělí podle míry znečištění. Čili: Trochu jiná přirážka k megawatthodině se bude týkat domácností, které používají plyn pro běžnou spotřebu, jiná bude pro bytové domy, menší pro kombinovanou výrobu tepla a elektřiny,“ popsal Matoušek, kterému vadí, že politici neříkají lidem pravdu.

Mrzí mě, že představitelé státu nemají odvahu národu sdělovat také špatné zprávy. Ale spotřebitelům je třeba otevřeně říci, že od roku 2027 budou mít každou megawatthodinu plynu zhruba o 17 procent dražší. Nyní se to jeví jako hotová věc,“ řekl Matoušek.