Doba čtení:2 m, 9 s
Obrazovému poli nové medaile dominuje větvička prvohorní kapradiny Sphenopteris optussiloba, typické představitelky paleofóry Ostravska. Zdroj: Česká mincovna. Foto: Česká mincovna

Dnes v 17 hodin proběhne v areálu národní kulturní památky Důl Michal vernisáž další medaile z cyklu věnovaného dějinám Ostravy. Tentokrát připomíná neživou přírodu regionu a uhelné hornictví, které po více než dvě staletí utvářelo krajinu i společnost.

Obrazovému poli nové medaile dominuje větvička prvohorní kapradiny Sphenopteris optussiloba, typické představitelky paleofóry Ostravska. V tom spočívá jeho unikátnost, neboť i ve světovém měřítku převažují ražby zobrazující zkamenělá zvířata, a rostliny se objevují jen velmi ojediněle. Koláž dotváří připomínky uhelného průmyslu: závěsná lanová dráha, která nad hlavami obyvatel dopravovala hlušinu na hlady, hornický kahan a symboly hornictví – zkřížené kladívko a mlátek. „Jsou otočeny rukojeťmi vzhůru, aby tak symbolizovaly 30. výročí uzavření posledního ostravského dolu,“ říká autor ideového návrhu řady Dějiny Ostravy – Osm staletí města Vítězslav Vilímek z Ostravské univerzity.

Autorem medaile je nadějný výtvarník Petr Patka. Sběratelé znají jeho realizace pro Českou mincovnu, např. řadu Pravěký svět s pro něj typickou detailní realistickou modelací prehistorických zvířat. „Aby dokonale ztvárnil předlohu pro letošní medaili, musel prostudovat velké množství fotodokumentace a navštívit muzejní depozitáře, kde si mohl v klidu nastudovat detaily zkamenělin,“ dodává Petr Maďa, produkční projektu a největší obchodní partner České mincovny na severní Moravě. Hlavním motivem reversní strany medaile jsou heraldické symboly Ostravy – kůň ve skoku a pětilistá růže – doplněné alegorickými prvky. Navrhl ji a vymodeloval Asamat Baltajev.

VUT otevřelo program jaderná energetika

Velikost a hmotnost medailí odráží rysy slavných českých mincí z drahých kovů: zlaté dukáty mají hmotnost 3,49 gramu a stříbrné tolary 29 gramů. Ražbu provedla Česká mincovna, a.s., která více než 30 let vyrábí oběžné a pamětní mince pro Českou národní banku i pro zahraniční odběratele.

Cyklus medailí Dějiny Ostravy – Osm staletí města tak uzavřel svou první polovinu. V roce 2025 bude následovat dvojité téma Poslední válečný konflikt na Ostravsku – Češi, Němci, Poláci a Židé a po čtyřech letech vyvrcholí medailí věnovanou těžkému průmyslu a zmizelým povoláním Ostraváků.

Slavnostní představení medailí veřejnosti se odehraje v symbolickém prostředí řetízkových šaten a doprovodí jej výstava obrazů inspirovaných hornickou tematikou. Návštěvníci tak budou mít možnost shlédnout více než 30 děl autorů jako Vilém Wünsche, Jan Drha, Jan Obšil, Rafael Hess, Josef Dobeš a František Hřivna, které jinak nejsou veřejnosti přístupné, neboť se nacházejí v soukromých sbírkách výtvarného umění. Výstava bude deinstalována ihned po ukončení vernisáže, takže budeme svědky nejkratší výstavy výtvarného umění v Ostravě. Program završí multimediální prezentace k 30. výročí ukončení hornické činnosti na Ostravsku.