Merkelová chce chránit klima

Německá kancléřka Angela Merkelová. Foto: en.wikimedia.org

Podle německé kancléřky Angely Merkelové se svět musí do konce století vzdát technologií, které vytvářejí emise oxidu uhličitého (CO2). Jedině tak lze prý zajistit trvalou ochranu klimatu. Merkelová to uvedla na berlínské konferenci o klimatu v rámci takzvaného petersberského dialogu. Vyzvala rovněž k tomu, aby vyspělé státy poskytly rozvojovým zemím technologie šetrné k životnímu prostředí. O konferenci informovala Česká Televize.

Musíme ve 21. století, v tomto století, prosadit dekarbonizaci, tedy úplnou transformaci k ekonomice nevydávající uhlíkové emise,“ uvedla kancléřka s tím, že je nezbytná dlouhodobá vize. Prvním krokem k odstranění emisí CO2 by se podle kancléřky měl stát pařížský summit, který má v prosinci schvalovat novou globální klimatickou smlouvu. „Musíme prosadit závaznou klimatickou dohodu. A rozhodující je právě slovo závazná,“ upozornila Merkelová.

Francouzský prezident Francois Hollande na konferenci vyjádřil pochopení pro obavy rozvojových zemí z omezování emisí CO2. „Mnoho těchto zemí se obává, že závazná dohoda by omezila jejich možnosti hospodářského rozvoje,“ řekl. „Musíme jim ukázat, že jsme na jejich straně. Musíme je technologicky podpořit,“ dodal.

K podpoře rozvojových zemí vyzvala i Merkelová. Slíbila, že Německo do roku 2020 zdvojnásobí svůj roční příspěvek na podporu zavádění obnovitelných zdrojů v rozvojových zemích a na investice, které mají státům pomoct přizpůsobit se klimatickým změnám. V roce 2013 Berlín na tyto účely poskytl dvě miliardy eur (55 miliard Kč).

Samo Německo přitom v současnosti čelí v energetice velkým problémům. Politické rozhodnutí o odstavení jaderných elektráren totiž způsobilo, že našim západním sousedům hrozí v příštích letech nedostatek energie a její výrazné zdražování. Obnovitelné zdroje nedokážou výkon jaderných elektráren nahradit. Došlo tak k renesanci těžby a využívání hnědého uhlí. Politici však chtějí uhelné zdroje dodatečně zdanit, což vyvolalo obrovské protesty německých horníků, kteří se bojí o práci.