Merkelová se postaví proti americkým sankcím

Německá kancléřka Angela Merkelová chce s Washingtonem velmi rázně jednat. Foto: wikipedia.org

Německo je proti americkým sankcím na plynovod Nord Stream 2, řekla dnes ve Spolkovém sněmu kancléřka Angela Merkelová. S Washingtonem chce jednat, a to podle svých slov „velmi rozhodně“. Nevidí jinou možnost.

Šéfka německé vlády tak reagovala na úterní krok amerického Senátu, který stejně jako minulý týden Sněmovna reprezentantů sankce schválil. Prezident Donald Trump by je měl podepsat v nejbližší době.

Čtěte také:
Senátní výbor USA je pro sankce proti Nord Stream 2
Američané hrozí sankcemi kvůli NordStream 2

Jsme proti extrateritoriálním sankcím, a to nikoli teprve od včerejšího (úterního) usnesení,“ zdůraznila Merkelová, podle níž Německo zastává stejný postoj, i pokud jde o americké sankce vůči Íránu. „Nevidím jinou možnost než vést rozhovory, ale velmi rozhodné rozhovory, že tuto praxi neschvalujeme,“ řekla také kancléřka poslancům.

Zároveň poznamenala, že je důležité, aby se do konce roku podařilo vyjednat novou dohodu o transportu ruského plynu přes Ukrajinu. Podle ní by nebylo dobré, kdyby americké sankce měly negativní dopad na vyjednávání, které bude ve čtvrtek pokračovat v Berlíně.

Plynovodem Nord Stream 2 má ruský plyn do Německa začít proudit v polovině příštího roku, řekl nedávno ruský vicepremiér Dmitrij Kozak. Původně měl být dokončen už na konci letoška. Potrubí vede po dně Baltského moře a vyhýbá se polskému a ukrajinskému území. Dosud bylo postaveno více jak 2100 kilometrů plynovodu, chybí ještě asi 300 kilometrů.

Kongres USA chce dokončení tohoto projektu zabránit a tvrdí, že mu jde o ochranu evropských zájmů před přílišným ruským vlivem. Němečtí komentátoři ale za krokem Washingtonu vidí především snahu prosadit se na evropském trhu s americkým zemním plynem.

Sankce jsou namířené proti provozovatelům plavidel, která pracují při pokládání potrubí pro plynovod v Baltském moře. Jejich zavedení ale podle všeho projekt nezastaví zcela, spíš ho jen zdrží. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes vyjádřil přesvědčení, že projekt za osm miliard eur, který má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových plynu ročně, bude dokončen.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje