Doba čtení:1 m, 32 s
Převedení majetku má podle zástupců měst umožnit rozvoj regionu a zásadní změnu životních podmínek. Foto: wikipedia.org hons084

Města na Karvinsku budou žádat, aby byl po ukončení těžby černého uhlí pozemkový majetek společnosti OKD převeden do rukou místních samospráv. Napravily by se tím křivdy spojené s těžbou pod městy z minulých desetiletí.

Mluvčí karvinské radnice Lukáš Hudeček sdělil, že na požadavku se na jednání shodli karvinský primátor Jan Wolf (ČSSD), náměstek havířovského primátora Ondřej Baránek (ANO) a starosta Orlové Miroslav Chlubna (Nezávislí).

Čtěte také
Útlum těžby OKD vyjde na 14,5 miliardy
Letecké dopravy se boj proti CO2 netýká?

Zástupci měst se dohodli také na tom, že má jít o vklad majetků státu, který je prostřednictvím společnosti Prisko vlastníkem OKD, do rukou samospráv. Ty podle nich jediné garantují, že jejich správa ponese prospěch zdejším obyvatelům, a nikoliv externím subjektům.

Mají tak být napraveny křivdy na zdejších obcích a městech a jejich obyvatelích, způsobené mnoha desetiletími nucených výkupů domů a pozemků, pod kterými pak probíhala těžba, devastací životního prostředí, nepovedenou privatizací, odvody zisků z prodeje uhlí z regionu a mizivými poplatky odváděnými do městských pokladen,“ uvedl Hudeček.

Převedení majetku má podle zástupců měst umožnit rozvoj regionu a zásadní změnu životních podmínek. Apelují na vládu, dotčená ministerstva i OKD, aby zabránily rozprodeji zbytkového státního majetku. „Chtěli bychom být součástí všech jednání, která se budou dotýkat naší budoucnosti, věříme, že vláda tentokrát bude mít snahu řešit naše problémy společně s námi,“ uvedli Wolf, Baránek a Chlubna.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Uhlí těží na Karvinsku v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. V dolech pracuje okolo 8000 lidí.

Podle materiálu ministerstva průmyslu a obchodu by měla těžba ve všech dolech OKD skončit na konci roku 2022. Jednotlivé části OKD mají postupně přecházet pod státní podnik Diamo.