Doba čtení:1 m, 13 s
Uhelné elektrárny poskytovaly ve městě Warburg stálou práci po celá desetiletí, ale ukončení jejich provozu znamená, že pracovní místa ubývají.
Uhelné elektrárny poskytovaly ve městě Warburg stálou práci po celá desetiletí, ale ukončení jejich provozu znamená, že pracovní místa ubývají. Foto: wikipedia.org

Očekává se, že kanadská provincie Alberta ukončí výrobu elektřiny z uhlí mnohem dříve, než se původně plánovalo, možná dokonce už během letošního roku. To vyvolává obavy některých měst o ekonomickou budoucnost.

Elektrárny Genesee Generating Stations ve Warburgu a Alta asi 90 kilometrů jihozápadně od Edmontonu, jsou poslední dvě zařízení v Albertě, která fungují výhradně na uhlí. Podle vlády Alberty se očekává, že tyto elektrárny ještě letos přejdou na zemní plyn, napsal server news.yahoo.com.

Dwayne Mayr, starosta města Warburg, uvedl, že uhelné elektrárny v jeho obci poskytovaly stálou práci po celá desetiletí, ale ukončení provozu uhelných elektráren znamená, že pracovní místa ubývají. Podle něj ubývá pracovních příležitostí, protože k provozu generátorů na zemní plyn je zapotřebí méně zaměstnanců. „Už se hodně propouštělo a v blízké budoucnosti přijdou další,“ řekl Mayr.

Opuštěné uhelné doly dostávají druhý život

Josh Aldrich, tiskový tajemník ministra pro dostupnost a veřejné služby Nathana Neudorfa, pro CBC uvedl, že v provincii je ve výstavbě téměř 50 elektráren o celkové výrobní kapacitě více než 6 200 megawattů.

Zatímco NDP byla při svém prosazování brzkého odchodu od uhlí lehkomyslná, což zanechalo albertskou elektrickou síť zranitelnou vůči nestálým tržním cenám a možným výpadkům elektřiny, my tvrdě pracujeme na tom, abychom zajistili spolehlivost a dostupnost sítě,“ řekl Aldrich.