Mibrag prý skončí s vývozem uhlí do Čech

Doba čtení:1 m, 21 s

Důl Vereinigten Schleenhain. Foto: Mibrag, Rainer Weisflog

Německá těžební společnost Mibrag, která patří do Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniela Křetínského, ještě letos ukončí sporné dodávky uhlí do zahraničí. Měly by tak také skončit dodávky uhlí pro Elektrárnu Opatovice, která EPH patří. Upozornil na to německý novinář Stefan Schroeter, který se zaměřuje na energetiku.

Mibrag nyní vozí německé uhlí na velké vzdálenosti do Dolního Saska a do Čech. Sporné jsou především vzdálené železniční transporty Mibragu z lomu Profen v Sasku-Anhaltsku do stovek kilometrů vzdálené české Elektrárny Opatovice, komořanské teplárny a dolnosaské elektrárny Buschhaus.

S prvními dálkovými transporty uhlí Mibrag začal v roce 2012 a od té doby je výrazně rozšířil. Kvůli těmto transportům suroviny se silným podílem vody ale vzniká dodatečná energetická spotřeba a také oxid uhličitý. Tak jako tak nepříznivá bilance hnědého uhlí v životním prostředí se tím ještě zhoršuje.

Především se ale zásoby hnědého uhlí v obou povrchových dolech Mibragu spotřebovávají rychleji, než firma plánovala. Roste tak pravděpodobnost, že Mibrag s podporou zemských vlád Saska a Saska-Anhaltska upustí od těžby ve stávajících povrchových lomech a dokonce od dlouhodobě plánovaného otevření nového lomu Lützen. S tím by byly spojené další ztráty.

Exporty uhlí vyvolávají v Německu obecně negativní reakce. Například radní Lützenu Dorothee Bertholdová uvedla, že městská rada vývoz hnědého uhlí odmítla. Na otázky ohledně vyváženého mnnožství Mibrag neodpovídá.

Těžební společnost Mibrag provozuje EP Energy. Prokázané zásoby hnědého uhlí Mibragu se pohybují na úrovni 530 milionů tun. Produkce hnědého uhlí společnosti dosahuje zhruba 20 milionů tun ročně, s potenciálním rozšířením až na 25 milionů tun ročně.