Míl: Babišova vláda mohla přibrzdit zdražování energií

Bývalý vládní zmocněnec pro energetiku Jaroslav Míl. Foto: Jaroslav Míl

Bývalý vládní zmocněnec pro energetiku Jaroslav Míl je přesvědčen, že současný dramatický růst cen energií mohla alespoň přibrzdit předchozí vláda Andreje Babiše. Míl to řekl serveru Novinky.cz.

„Věci, které jsou dnes špatně a které kritizujeme, jsme měli možnost změnit v minulém období, ale neudělalo se to. Teď už se moc zachránit nedá,“ uvedl Míl, který byl z postu zmocněnce odvolán loni v březnu poté, co kritizoval kroky ministerstva průmyslu a obchodu při přípravě tendru na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany.

Podle Míla bylo zásadní chybou Babišovy vlády, že podepsala evropskou dohodu na snižování emisí tzv. Green Deal v podobě, která je pro zemi nevýhodná. „Nevyužili jsme ani dodatečné možnosti k nápravě a nezaslali koncem roku 2021 tzv. žlutou kartu ze strany Poslanecké sněmovny,“ vysvětlil Míl. Exministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v reakci na článek uvedl, že tzv. žlutá karta byla do Bruselu nakonec v listopadu odeslána.

2022: Rok likvidace trhu a nástup socialismu

Míl rovněž dlouhodobě kritizuje fakt, že systém emisních povolenek není nastaven tak, aby byl předvídatelný. V současnosti nejsou jejich ceny pevně nastaveny ani průběžně zvyšovány podle jasných pravidel. Stávající systém umožňuje na trhu s povolenkami jako finančním instrumentem spekulace, které jsou podle analytiků také jednou z možných příčin rostoucích cen energií.

Problémem je podle Míla i organizace energetického trhu. Chyba podle něj tkví v tom, že ceny silové elektřiny odráží cenovou úroveň Německa a výkyvy na mezinárodních trzích, nikoli výrobní náklady energie v ČR, které jsou mnohonásobně nižší.

„Navíc největší německé firmy jsou z důvodu zachování konkurenceschopnosti dotovány v rámci vysokých cen elektrické energie vládou. To si ostatní země dovolit nemohou, narušuje to rovné konkurenční prostředí,“ podotkl bývalý zmocněnec.