
Proděkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy a zubař René Foltán podle zjištění MF DNES až do loňska vlastnil miliardový podíl v petrochemické firmě Unipetrol. Tvrdí, že to bylo bez jeho vědomí. Jde o spolužáka a blízkého známého bývalého i nynějšího šéfa polostátní firmy ČEZ Martina Romana a Daniela Beneše.
Foltán s oběma manažery v roce 1988 vychodil havířovské gymnázium a o mnoho let později jim pak pomáhal v jejich podnikatelských začátcích.
Čtěte také:
ČEZ poslal miliony do Albánie. Zajímá to policii
Beneš: Stavět uhelnou elektrárnu se už nevyplatí
Z výpisu kyperského obchodního rejstříku vyplývá, že Foltán oficiálně vlastnil od dubna roku 2010 do října 2017 firmu LCE Company. A právě tato firma ve svém majetku ještě vloni měla podíl v rafinérské společnosti Unipetrol v hodnotě stovek milionů korun. Například podle dostupného prohlášení Unipetrolu z roku 2014 dosahoval v únoru daného roku podíl firmy LCE Company v této rafinérské firmě téměř čtyř procent. „Cena jedné akcie k 19. 3. 2014 byla 148,70 korun, tedy jednoprocentní podíl měl hodnotu 269,6 milionů korun,“ spočítal pro MF DNES Radek Schmied, partner v investiční společnosti RedBaenk. To znamená, že hodnota podílu, který kyperská firma LCE Company psaná na pražského zubaře držela ve společnosti Unipetrol, hravě přesahovala miliardu korun.
Jak se blízký známý Martina Romana k miliardovému podílu v Unipetrolu dostal, vysvětluje zubař Foltán velmi překvapivě. „Vámi zmiňované transakce proběhly bez mého vědomí. Mám společenskou i odbornou reputaci. Také mám dostatečné příjmy zejména z lékařské praxe a z vlastnictví kliniky. Naznačované spekulace vnímám jako nesmyslné a poškozující a zcela je odmítám,“ uvedl Foltán.
Dodal, že firmu na Kypru se v roce 2010 rozhodl pořídit kvůli optimalizaci daní. Nakonec ji k tomu ovšem nevyužil a předpokládal, že společnost spí.
Foltán přitom naznačuje, že ho oklamal správce, kterému svěřil zakládání i vedení společnosti a nyní proti němu podniká právní kroky. Správcem, který podle Foltána bez jeho vědomí nakoupil akcie Unipetrolu, je společnost Bridge Global Solutions Services.
Ta se podle kyperského obchodního rejstříku dříve jmenovala J&T Financial Services. Dodnes je její ředitelkou Jarmila Jánošová, jež na Kypru zároveň vede společnost, do níž si finanční skupina J&T v minulosti sdružila velkou část svého majetku.
V době, kdy ČEZ šéfoval Martin Roman, poutala J&T pozornost svými obchody s polostátním energetickým gigantem. Jeden z nich dokonce vyšetřovala policie, protože podle její konstrukce mohl být pro ČEZ nevýhodný. To bylo v roce 2009. Rok nato René Foltán, Romanův bývalý spolužák, získal v kyperské „schránce“ spravované firmou s vazbami na J&T akcie Unipetrolu za stamiliony.
Foltán trvá na tom, že firma byla výhradně jeho a žádné jiné investory neměla, natožpak Romana. „Podíl ve firmě byl pouze můj, koupil jsem jej za svoje peníze,“ uvedl. Že by do kyperské firmy svého známého investoval, popírá i Foltánův spolužák Martin Roman. „Ne,“ odpověděl na otázku MF DNES v SMS zprávě jednoznačně.
Dle dostupných informací přitom pojítek mezi kyperskou firmou spoluvlastnící Unipetrol a J&T je mnohem více. Není pravda, že by společnost LCE vznikla pro pražského stomatologa, jak tvrdí Foltán. Podle výpisu z kyperského rejstříku ji pořídil sice v roce 2010, ale už o rok dříve Unipetrol oznámil, že LCE Company je jedním z jeho menšinových akcionářů. A rovněž to, že akciový podíl vlastněný firmou z daňového ráje má pod kontrolou československá finanční skupina J&T.
V době, kdy LCE Company Foltán koupil, tak už podíl v Unipetrolu vlastnila. Vše tak nasvědčuje tomu, že k cenné kyperské firmě se Foltán dostal právě přes J&T.
Čtěte také:
V Americe spustili čistou uhelnou elektrárnu
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park
Obr mezi obry opět těží