Doba čtení:1 m, 51 s
Evropský účetní dvůr analyzoval účinnost 12,5 miliardy eur (asi 300 miliard Kč), které EU poskytla v letech 2014 až 2020 sedmi uhelným regionům v Německu, Polsku, Rumunsku, Španělsku a ČR.
Foto. pixabay.com

Miliardy eur, které EU poskytla v letech 2014 až 2020 uhelným regionům v několika zemích včetně České republiky na tvorbu pracovních míst či transformaci energetiky, nebyly velkým přínosem pro klimatickou transformaci. Uvádí se to ve zveřejněné zprávě Evropského účetního dvora (EÚD). Ten v této souvislosti také varoval před podobně omezeným dopadem v případě nového Fondu pro spravedlivou transformaci (JTF).

Evropský účetní dvůr analyzoval účinnost 12,5 miliardy eur (asi 300 miliard Kč), které EU poskytla v letech 2014 až 2020 sedmi uhelným regionům v Německu, Polsku, Rumunsku, Španělsku a ČR. Při tomto zkoumání nepozoroval například významný dopad na kapacitu výroby energie z obnovitelných zdrojů ve zkoumaných regionech, rovněž investice do úspor energie financované z EU podle něj měly jen malý účinek, nebo nebylo možné je vyčíslit.

Snížení těžby uhlí vedlo k poklesu počtu zaměstnanců v tomto odvětví. V některých regionech, například v Lužici (Německo) a ve Slezsku (Polsko), se toho dosáhlo přirozenou fluktuací a odchody do důchodu. V jiných regionech, například v Moravskoslezském kraji, musely těžební společnosti pracovníky propouštět. Ti pak měli mimo jiné mít z EU zaplacenou rekvalifikaci, auditoři ale kvůli nedostatku údajů nebyli schopni zjistit, zda jim to pomohlo najít nové zaměstnání, uvedl EÚD v tiskové zprávě.

Do roku 2030 se bez plynu a uhlí neobejdeme

Loni v létě EU vytvořila nový Fond pro spravedlivou transformaci (JTF), podle agentury Reuters některé země jen díky němu podpořily unijní cíl uhlíkové neutrality do roku 2050. Největším příjemcem peněz z něj má být Polsko, v Česku by z něj měly financovat své projekty tři kraje – Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký.

Z JTF mohou čerpat v letech 2021 až 2027 regiony a odvětví nejvíce zasažené přechodem na klimaticky neutrální ekonomiku, celkem v něm má být podle dnešní zprávy EÚD 19,3 miliardy eur.

Zveřejněná analýza upozorňuje na riziko, že finance z nového fondu by rovněž mohly mít jen malý účinek na klimatickou transformaci. Odklon od uhlí nyní navíc zdrží energetická krize a důsledky války na Ukrajině.