Doba čtení:57 s
Miliony polských domácností nemají před nadcházející zimou dostatečné zásoby uhlí. Foto: pixabay.com

Více než čtyři miliony polských domácností topí uhlím v kamnech a kotlích. Dostatečné zásoby má ale jen necelá desetina z nich. Polsko tak obchází strach před nadcházející zimou.

„Po embargu na dovoz osmi milionů tun vhodného ruského uhlí pro domácnosti, poté co Rusko vojensky napadlo Ukrajinu, uhelné sklady zejí prázdnotou. Po nějaké době začala vláda dovážet palivo, které lze jen stěží nazvat uhlím, z Kolumbie nebo Indonésie,“ upozornil portál onet.pl.

Poláci hromadně skupují české uhlí

Až 75 procent respondentů tvrdí, že nejsou na příští měsíce dostatečně připraveni, a 40 procent připouští, že nemají žádné zásoby uhlí nebo jiného pevného paliva na zimu a obávají se, že zamrznou, napsal deník Gazeta Wyborcza.

A tak nepřekvapí, že domácnosti začínají topit vším možným. Některé polské firmy v reakci na energetickou krizi a abnormální nárůst cen zavedly čtyřdenní pracovní týden. Patří mezi ně v pobočkách v Gniezně a Namysłówě na západě země společnost Velux Polsko, která vyrábí střešní okna a rámy a zaměstnává zhruba čtyři tisíce lidí.