Doba čtení:1 m, 20 s
Dříve stála tuna uhlí v Polsku zhruba tisíc zlotých (5200 Kč) za tunu, dnes je to tři tisíce zlotých (15 600 Kč). Foto: pixabay.com

V Polsku zdražilo uhlí v uhelných skladech o 300 procent. Dříve stála tuna zhruba tisíc zlotých (5200 Kč) za tunu, dnes je to tři tisíce zlotých (15 600 Kč). Poláci proto hromadně nakupují uhlí v Česku.

Poláci nakupují levnější české uhlí poblíž hranic.  Například v Petrovicích u Karviné, ale i na dalších místech totiž stojí 4700 korun, tedy 900 zlotých za tunu. Jakmile se lidé na polské straně hranice dozvěděli o levném českém uhlí, doslova se po něm zaprášilo, sklady jsou vymetené do posledního kousku, napsal server novinky.cz.

„Jedná se o hnědé uhlí, které vypadá jako hrách a poskytuje méně kalorií než černé uhlí, ale přesto je mimořádně kvalitní a je vhodné pro topení v domácích kotlích nebo kamnech,“ uvedl polský server wp.pl.

Vyveze Ukrajina uhlí do Polska?

Čeští prodejci podle portálu oznámili, že další dodávky tohoto uhlí budou za dva týdny, ale není to jisté, spíše za měsíc, a že o něj mají zájem tisíce Poláků.

„V energetické krizi, které Polsko čelí, chce vláda během letošní zimy vytěžit z odvalů v okolí dolu asi milion tun uhlí,“ napsal deník Rzeczpospolita. Palivo z odpadu se má míchat s kvalitnějším uhlím, dodává list.

Jaroslaw Kaczyński, šéf vládní strany Právo a spravedlnost, se již vyjádřil, že navzdory protismogovým opatřením „bude nutné v této situaci spalovat vše kromě pneumatik nebo podobných škodlivých věcí, protože lidem v Polsku nesmí být zima“.