Vyveze Ukrajina uhlí do Polska?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce pomoci Polsku a zároveň zvýšit peněžní toky do svých veřejných služeb. Foto: wikipedia.org

Ukrajina prověří, zda může sousednímu Polsku naléhavě dodat 100 000 tun energetického uhlí, aby mu pomohla přečkat nadcházející zimu, uvedl v sobotu prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajina a Polsko zvyšují letošní produkci energetického uhlí a připravují se tak na chladnější měsíce, kdy se Evropa potýká s krizí energetické bezpečnosti, kterou ještě zhoršila válka na Ukrajině. Ve večerním projevu Zelenskyj rovněž uvedl, že nařídil urychlit práce na modernizaci elektrického přenosového vedení z ukrajinské jaderné elektrárny Chmelnyckyj do Polska, napsal servermsn.com.

Pověřil jsem kabinet, aby vypracoval možnost naléhavé dodávky 100 000 tun energetického uhlí do Polska hned teď. Máme dostatečné objemy pro sebe a můžeme pomoci našim bratrům připravit se na letošní zimu,“ řekl Zelenskij.

Poláci stojí fronty na uhlí přímo u dolů

Polsko, které je závislé na uhlí pro přibližně 70 % výroby elektřiny, zavedlo opatření, které bude dotovat uhlí pro domácnosti využívající palivo k vytápění, aby zmírnilo prudký růst cen.

Ukrajina chce zvýšit vývoz elektřiny do Evropské unie, aby zvýšila peněžní toky do svých veřejných služeb, které zasáhl pokles spotřeby elektřiny po ruské invazi.

Zelenskij uvedl, že práce na modernizaci přenosového vedení z elektrárny Chmelnyckyj do polského města Rzeszow musí být dokončeny do 8. prosince.

Polský premiér Mateusz Morawiecki v pátek uvedl, že Varšava má zájem o nákup elektřiny z tohoto zařízení. Linka, která je od devadesátých let minulého století odstavena, má být znovu otevřena do konce roku.