V OKD skončila bezpečnostní kampaň

OKD nabízí novým zaměstnancům desetitisícové náborové příspěvky. Foto: OKD

V průběhu září bylo v OKD celkem zaregistrováno 14 pracovních úrazů. V tomto období, na které vedení společnosti vyhlásilo mimořádnou bezpečnostní kampaň, se očekával jejich výrazný pokles. Ke snížení ale nakonec nedošlo. Nicméně žádný z nich nebyl závažný.

V devátém měsíci se v revíru stalo celkem čtrnáct registrovaných pracovních úrazů, přičemž devět z nich bylo opět zbytečných. Postižení se zranili při chůzi,“ uvedl pro Měsíčník Horník vedoucí odboru řízení bezpečnosti Pavel Zajíček. Připomenul, že mimořádnou kampaň BOZP společnost OKD vyhlásila právě s ohledem na tuto činnost, během které se úrazy stávají nejčastěji. Dále to jsou manipulace s břemeny a pády horniny.

Čtěte také:
Pohledávky Citibank za OKD jsou platné
Bývalý velvyslanec USA Schapiro je Bakalovým právníkem

Při relativně běžných činnostech se během chůze stala celá škála úrazů. Například při přecházení přechodového můstku, při vystupování z lokomotivy v dole, až po pád na schodišti na povrchu a pád při vstupu na plechový kryt, který je součástí betonové podlahy na úpravně,“ přiblížil Zajíček. Přitom podle něj stačilo málo – věnovat chůzi náležitou pozornost.

Přestože zářijové výsledky v oblasti BOZP nejsou příznivé, věřím, že investice do této pozitivní bezpečnostní kampaně v budoucnosti ještě zúročíme. Vždyť ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, tedy od letošního ledna do září, máme o čtyři registrované úrazy méně. Co se evidovaných úrazů týká, těch je sice o 31 více, ale jsou to úrazy méně závažné,“ řekl vedoucí odboru řízení bezpečnosti.

V úrazové četnosti (tedy v počtu úrazů na milion odpracovaných hodin) se od počátku roku 2019 zlepšili na dole ČSM, když snížili její hodnotu z loňské 14,88 na letošní 12,82. V důsledku toho se úrazová četnost snížila i v rámci celé důlní části OKD, a to z 11,77 na 11,67. Za celý revír činila 10,28 a nepomohl k tomu ani bezúrazový provoz lokalit Útlum-Jih a řady kolektivů, které si vysloužily Statuty bezpečných pracovišť.

Nyní chystáme odměnu pro vítězné kolektivy, úseky a provozy. Celkem mezi ně rozdělíme 170 lístků pro dvě osoby na akci s názvem Rock párty pro TOP party s kulturním programem včetně bohatého občerstvení a možnosti vyhrát na slosovatelnou vstupenku hodnotnou cenu,“ uvedl Pavel Zajíček. Podmínkou účasti pro kolektiv bylo získání Statutu bezpečného pracoviště za září 2019 a v bodování být ještě nejlepší mezi všemi kolektivy.

Mimořádnou bezpečnostní kampaň v září vyhrál v kategorii rubání v lokalitě ČSM kolektiv hlavního předáka Zbyňka Rzidkého z úseku vedoucího Janusze Sztuly pracující v porubu 402 302, následovali je horníci s hlavním předákem Bogdanem Kaniou (vedoucí úseku Karel Pochopeň).

Na čelbách lokality ČSM si nejlépe vedly kolektivy hlavních předáků Marka Fajmana (vedoucí úseku Roman Gajdzica) razící překop 540 22 a Radima Dudy (vedoucí úseku Lubomír Poloček) na díle 463 354. Nejlepšími razičskými kolektivy na Darkově v BOZP byly kolektivy s hlavními předáky Václavem Michalčíkem a Romanem Jakubišinem (u obou byl vedoucím úseku Roman Čáp). Prvenství ve vybavování a likvidacích pak patřilo kolektivu hlavního předáka Jiřího Hnáta (vedoucí úseku Jiří Macháček), který v hodnoceném období likvidoval dokopaný porub 140 808 na Lazích.

Statuty bezpečných pracovišť si zasloužilo na důlních pracovištích celkem 21 různých kolektivů. Mezi nimi i sedm ostatních kolektivů a úseků, přičemž čtyři byly z ČSA a Lazů. Konkrétně svislá doprava vedená Petrem Gajduškem, centrální doprava vedená Petrem Knoppem, centrální odtěžení vedené Ladislavem Běhalem a renovační úsek vedený Tomášem Klimesem,“ upřesnil Zajíček. Svislá doprava s vedoucím úseku Milanem Kuśem a centrální odtěžení s vedoucím úseku Vladimírem Barboriakem byli vyhodnoceni za Darkov. V kategorii ostatních získali statut Závodní báňská záchranná služba z lokality ČSM s vedoucími Vlastimilem Kalou a Zdeňkem Chvojkou, ZBSZ vedená Robertem Duchoněm z lokality Útlum-Jih a elektroúdržba úpravny ČSM.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme