Doba čtení:1 m, 24 s
Těžba břidlicového plynu. Ilustrační foto: Imagio.cz

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zamítlo žádost britských těžařů o průzkum ložisek břidlicového plynu v Beskydech. Informaci Mladé fronty DNES serveru iUHLI.cz potvrdila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Dodala, že rozhodnutí není pravomocné. Přišlo několik týdnů poté, co česká pobočka těžařské společnosti Cuadrilla Morava sama vyhlásila likvidaci.

Několik let trvající nejistota obcí na Valašsku tak je – alespoň pro dohlednou dobu – uzavřenou kapitolou. „Pro nás je to určitě dobrá zpráva, máme o starost méně. Rožnov roky bojuje jak s případnou těžbou v Dole Frenštát, tak i s břidlicovým plynem,“ uvedla místostarostka Rožnova pod Radhoštěm Kristýna Kosová.

Poslední slovo mělo MŽP, které žádost britských těžařů o vymezení průzkumného území zamítlo. Argumenty mělo dva. Firma sama v lednu činnost v Česku ukončila a je v likvidaci, takže povolit jí průzkum by nedávalo smysl. Jde o společnost Cuadrilla Morava. Mateřská společnost v Británii s ohledem na dosavadní vývoj usoudila, že neuspěje a začala se ze země stahovat. Druhý argument se opírá o současný postoj vlády. Ta v minulosti deklarovala, že podobné aktivity na území státu povolovat nebude.

Nesouhlas s průzkumem má z velké části spíše politický podtext než legislativní oporu. Vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL totiž k této problematice zaujala jediné stanovisko loni v únoru ve svém programovém prohlášení. V něm se stručně zavázala, že průzkum ani těžbu plynu z břidlic, stejně jako například obnovení těžby zlata, neumožní.

Otázkou břidličného plynu se navíc vůbec nezabývá ani strategický dokument Surovinová politika ČR. Verze, která je platná dodnes, totiž vznikla již v roce 1999, tedy v době, kdy se o možnostech dobývat plyn z břidlic takřka vůbec nevědělo.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa