Ministerstvo moratorium porušit nechce

Marta Nováková, ministryně průmyslu a obchodu. Foto: vlada.cz

Po prázdninové pauze se rychle blíží projednávání novely Horního zákona. Podle informací iUHLI.cz by návrh z dílny MPO neměl navrhovat zvýšení poplatků za vytěžené nerosty.

Do konce září má ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) předložit vládě Zprávu o stavu hornictví. Materiál by měl podle informací iUHLI.cz mít dvojí využití. Za prvé by si ministři a jejich úředníci mohli udělat reálnou představu o skutečném stavu tohoto odvětví v Česku. Za druhé by jim materiál měl posloužit jako podklad pro rozhodování o vládní předloze novely Horního zákona. Tu by měla vláda projednávat pravděpodobně v polovině října.

Čtěte také:
„Očišťování“ energetiky je zatím jen lež
Kde vidí poslanci budoucnost energetiky?

Podle informací z obvykle dobře obeznámených zdrojů, které iUHLI.cz získalo, by v návrhu novely zákona, kterou bude vládě předkládat ministerstvo průmyslu a obchodu, neměl být návrh na porušení pětiletého moratoria na nezvyšování plateb za vytěžené nerosty. Tato možnost se v médiích probírala v jarních měsících za působení vlády v demisi.

Spekulace tehdy vyvolaly nesouhlasné reakce ze strany těžebních firem i Hospodářské komory. Její prezident Vladimír Dlouhý v té souvislosti varoval například před nepředvídatelným podnikatelským prostředím. Zainteresované firmy se také obávaly, že budou muset nečekaně zdražit svou produkci, což by je znevýhodnilo vůči konkurenci. Vedlo by to také pravděpodobně ke zdražení uhlí na topení, což by se nepříjemně dotklo zejména nízkopříjmových domácností.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech