Ministrem průmyslu a obchodu bude Jiří Havlíček

Jiří Havlíček MPO_compressed

Prezident Zeman se chce s Jiřím Havlíčkem sejít v příštích dnech. Foto: MPO

Premiér Bohuslav Sobotka navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby se novým ministrem průmyslu stal dosavadní náměstek tohoto úřadu Jiří Havlíček (40). Sobotka předpokládá, že se s ním Zeman nyní sejde. Řekl to novinářům po schůzce s prezidentem na Hradě. Jmenování Havlíčka očekává během několika dnů. Na návrh Zeman podle premiéra reagoval pozitivně.

Resort po odvolání Jana Mládka (ČSSD) od začátku března dočasně vede Sobotka. “Měl jsem možnost za ty uplynulé dny velmi těsně spolupracovat s náměstkem Havlíčkem. Musím říct, že mě spolupráce ujistila o tom, že je velmi dobře připraven, aby do voleb do Poslanecké sněmovny letošního roku ministerstvo průmyslu a obchodu vedl,” řekl Sobotka.

Čtěte také:
Beneš: Stavět uhelnou elektrárnu se už nevyplatí
Dokáže ČEZ překročit svůj stín?

Havlíček podle něj nepotřebuje čas, aby se v problematice ministerstva zorientoval. Bude mít za úkol prosadit věci související se zákonem o elektronických komunikacích, další prioritou bude zrychlení čerpání evropských peněz nebo příprava výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech a změna investičních pobídek, řekl Sobotka.

Zeman jej informoval, že se chce s Havlíčkem sejít v příštích dnech. Termín jmenování bude podle Sobotky v horizontu dní. “Doufám, že to bude co nejdříve,” řekl. Havlíček ve funkci náměstka spadá pod služební zákon. Z něj vyplývá, že pokud se stane členem vlády, tak bude jeho služební poměr pozastaven.

Sobotka se rozhodoval mezi třemi kandidáty, Zemanovi předložil jen jeden návrh. Pro Havlíčka se rozhodl, protože problematice rozumí, je relativně mladý, má energii a zkušenost z fungování složitého resortu.

Premiér také novinářům řekl, že se bude “velmi mračit” na ministry, kteří přinesou na jednání vlády návrhy zákonů až v dubnu, vyzval je, aby je měli hotové už v březnu. Pokud je donesou až v dubnu, je podle něj na velmi obšírnou debatu, jestli má cenu, aby takové návrhy byly do Sněmovny vůbec předkládány. Koalice by se podle něj měla primárně soustředit, aby dotáhla do konce už předložené návrhy, nové by měla předkládat minimálně.

Mládek ve funkci skončil 28. února. Zeman ho odvolal na Sobotkův návrh, který za hlavní důvod personální změny označil Mládkův postup v otázce cen mobilních dat. Mládek pochybení odmítl a tvrdil, že je obětí mediální kampaně. Premiér podle něj dal hlavně na názory svých marketingových poradců. Havlíček je sedmým ministrem, který do Sobotkovy vlády nastupuje až v průběhu volebního období.

Pod dočasným Sobotkovým vedením nastala na ministerstvu průmyslu jediná personální změna. Náměstka Lubomíra Bokštefla, který na sebe v půlce února upozornil výrokem, že pokud Češi chtějí mít stejně výhodné mobilní tarify jako v Polsku, mají jet do Polska, vystřídal Marek Ondroušek. Ostatní otázky chtěl Sobotka přenechat plnohodnotnému ministrovi.

Mohlo by vás zajímat:
„Big Muskie“ – největší chodící bagr
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Rio Tinto dá miliardy na těžbu bauxitu