
Předseda vlády Petr Fiala uvedl v pátek 17. prosince do funkce ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu. Premiér představil i hlavní úkoly, které nového ministra a jeho vládní kolegy čekají. „Akutním úkolem je snížit dopady drahé energie na lidi ohrožené energetickou chudobou,“ uvedl Fiala.
Rostoucí ceny energií budou klíčovým tématem příštích dnů také podle ministra průmyslu a obchodu Síkely. „V prosinci má vláda projednat konkrétní opatření. Věřím, že kolegům z ministerstva financí a ministerstva práce a sociálních věcí pomohu nalézt způsob, jak zmírnit dopady zdražování na nejzranitelnějších členy společnosti,“ uvedl nastupující ministr. A dodal, že velmi důležitá bude také pomoc podnikatelům v kontextu s pandemií koronaviru.
Za zásadní Josef Síkela rovněž považuje české předsednictví v Radě Evropské unie (EU), kterého se Česká republika ujme příští rok v červenci. „České předsednictví v EU vnímám jako ideální příležitost prosadit naše zájmy na unijní úrovni. V první řadě chci ve prospěch České republiky vyjednat co nejvýhodnější konečnou podobu evropského Green Dealu. Jde o velkou šanci modernizovat tuzemský průmysl a já udělám maximum pro to, abychom ji využili co nejlépe,“ zdůraznil ministr.
Modernizace se podle něj neobejde bez toho, aby stát zajistil účelnější podporu malých a středních podniků (MSP). Právě pomoc MSP je dalším zásadním tématem, které chce Jozef Síkela prosazovat. „Chci, aby montovny v Česku nahradily mozkovny,“ řekl nový ministr průmyslu a obchodu.
Jozef Síkela také poděkoval svému předchůdci Karlu Havlíčkovi za odvedenou práci i hnutí Starostové a nezávislí, které ho do funkce ministra průmyslu nominovalo. Na Ministerstvo průmyslu a obchodu Síkela nastupuje po velmi bohaté kariéře jako bankéř. Během ní nasbíral cenné zkušenosti v nejužším vedení bank na Slovensku a na Ukrajině, v posledních letech působil dokonce jako člen představenstva bankovní skupiny Erste Group ve Vídni.
Ing. Jozef Síkela
Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Ve stejném roce, kdy byl promován inženýrem ekonomie, uspěl v konkursu do prestižního bankovního studijního programu rakouské Creditanstalt AG ve Vídni, kde několik let pracoval.
Po návratu do Prahy působil na různých pozicích v oblasti řízení úvěrových rizik a firemního bankovnictví nejprve v Bank Austria Creditanstalt, později ve vedení České spořitelny. Poté se se stal 1. místopředsedou představenstva a náměstkem generálního ředitele, později předsedou představenstva a generálním ředitelem Erste Bank na Ukrajině.
Díky úspěšné konsolidaci Erste Ukrajina byl jmenován předsedou představenstva a generálním ředitelem Slovenské spořitelny. V jejím čele se mu podařilo dosáhnout historicky rekordních výsledků, banka opakovaně získala titul Banka roku a Jozef Síkela ocenění Bankéř roku a návrh na Manažera roku. Pod jeho vedením se banka stala také Nejhodnotnější značkou na Slovensku.
Později byl Jozef Síkela jmenován členem představenstva Erste Group Bank AG, mateřské společnosti skupiny Erste. Zodpovídal za firemní a investiční bankovnictví, fúze a akvizice, financování nemovitostí včetně komunálního bydlení, obchodní financování, finanční trhy a makroekonomické analýzy. Tyto aktivity skupiny Erste zastřešoval na všech „domácích trzích“ Erste v České republice, Chorvatsku, Maďarsku, Rakousku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku, Srbsku, i na tzv. rozšířených trzích v Německu, Polsku a Švýcarsku. V jeho přímé zodpovědnosti byly i pobočky Erste Group v Londýně, New Yorku a Hongkongu.
17. prosince 2021 byl Jozef Síkela jmenován prezidentem republiky ministrem průmyslu a obchodu. Ke stejnému datu se vzdal všech statutárních a vlastnických pozic v podnikatelské sféře.
Jozef Síkela hovoří anglicky, německy a rusky. Je ženatý, s manželkou Pavlínou vychovávají dceru Natálku. Jeho vášní je poslech hudby, zejména rockové, jazzové a vážné, mezi jeho koníčky dále patří literatura a film.