Doba čtení:2 m, 58 s
Nový ministr průmysl a obchodu Jozef Síkela. Foto: STAN

Předseda vlády Petr Fiala uvedl v pátek 17. prosince do funkce ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu. Premiér představil i hlavní úkoly, které nového ministra a jeho vládní kolegy čekají. „Akutním úkolem je snížit dopady drahé energie na lidi ohrožené energetickou chudobou,“ uvedl Fiala.

Rostoucí ceny energií budou klíčovým tématem příštích dnů také podle ministra průmyslu a obchodu Síkely. „V prosinci má vláda projednat konkrétní opatření. Věřím, že kolegům z ministerstva financí a ministerstva práce a sociálních věcí pomohu nalézt způsob, jak zmírnit dopady zdražování na nejzranitelnějších členy společnosti,“ uvedl nastupující ministr. A dodal, že velmi důležitá bude také pomoc podnikatelům v kontextu s pandemií koronaviru.

Za zásadní Josef Síkela rovněž považuje české předsednictví v Radě Evropské unie (EU), kterého se Česká republika ujme příští rok v červenci. „České předsednictví v EU vnímám jako ideální příležitost prosadit naše zájmy na unijní úrovni. V první řadě chci ve prospěch České republiky vyjednat co nejvýhodnější konečnou podobu evropského Green Dealu. Jde o velkou šanci modernizovat tuzemský průmysl a já udělám maximum pro to, abychom ji využili co nejlépe,“ zdůraznil ministr.

Podnikání nejvíc sráží drahé energie

Modernizace se podle něj neobejde bez toho, aby stát zajistil účelnější podporu malých a středních podniků (MSP). Právě pomoc MSP je dalším zásadním tématem, které chce Jozef Síkela prosazovat. „Chci, aby montovny v Česku nahradily mozkovny,“ řekl nový ministr průmyslu a obchodu.

Jozef Síkela také poděkoval svému předchůdci Karlu Havlíčkovi za odvedenou práci i hnutí Starostové a nezávislí, které ho do funkce ministra průmyslu nominovalo. Na Ministerstvo průmyslu a obchodu Síkela nastupuje po velmi bohaté kariéře jako bankéř. Během ní nasbíral cenné zkušenosti v nejužším vedení bank na Slovensku a na Ukrajině, v posledních letech působil dokonce jako člen představenstva bankovní skupiny Erste Group ve Vídni.

Ing. Jozef Síkela

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Ve stejném roce, kdy byl promován inženýrem ekonomie, uspěl v konkursu do prestižního bankovního studijního programu rakouské Creditanstalt AG ve Vídni, kde několik let pracoval.

Po návratu do Prahy působil na různých pozicích v oblasti řízení úvěrových rizik a firemního bankovnictví nejprve v Bank Austria Creditanstalt, později ve vedení České spořitelny. Poté se se stal 1. místopředsedou představenstva a náměstkem generálního ředitele, později předsedou představenstva a generálním ředitelem Erste Bank na Ukrajině.

Díky úspěšné konsolidaci Erste Ukrajina byl jmenován předsedou představenstva a generálním ředitelem Slovenské spořitelny. V jejím čele se mu podařilo dosáhnout historicky rekordních výsledků, banka opakovaně získala titul Banka roku a Jozef Síkela ocenění Bankéř roku a návrh na Manažera roku. Pod jeho vedením se banka stala také Nejhodnotnější značkou na Slovensku.

Fiala: Dukovany musíme postavit co nejdřív

Později byl Jozef Síkela jmenován členem představenstva Erste Group Bank AG, mateřské společnosti skupiny Erste. Zodpovídal za firemní a investiční bankovnictví, fúze a akvizice, financování nemovitostí včetně komunálního bydlení, obchodní financování, finanční trhy a makroekonomické analýzy. Tyto aktivity skupiny Erste zastřešoval na všech „domácích trzích“ Erste v České republice, Chorvatsku, Maďarsku, Rakousku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku, Srbsku, i na tzv. rozšířených trzích v Německu, Polsku a Švýcarsku. V jeho přímé zodpovědnosti byly i pobočky Erste Group v Londýně, New Yorku a Hongkongu.

17. prosince 2021 byl Jozef Síkela jmenován prezidentem republiky ministrem průmyslu a obchodu. Ke stejnému datu se vzdal všech statutárních a vlastnických pozic v podnikatelské sféře.

Jozef Síkela hovoří anglicky, německy a rusky. Je ženatý, s manželkou Pavlínou vychovávají dceru Natálku. Jeho vášní je poslech hudby, zejména rockové, jazzové a vážné, mezi jeho koníčky dále patří literatura a film.