Ministři zítra rozhodnou o limitech

 

Rozhodnutí

Dlouho očekávané rozhodnutí o prolomení či zachování limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách by mělo padnout zítra na výjezdním zasedání vlády v Ústí nad Labem. Podle dvou dobře informovaných zdrojů serveru iUHLI.cz se prolomí limity na lomu Bílina, o lomu ČSA se rozhodne později.

V případě lomu ČSA, který provozuje těžební společnost Severní energetická, budou mít ministři na stole dvě usnesení. První počítá s návrhem ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), aby se rozhodnutí odsunulo do roku 2020. Zároveň mu a nebo jeho nástupci ukládá, že v případě neplnění cílů a opatření energetické koncepce má vládě předložit návrh na další úpravu limitů. Druhé z usnesení se omezuje pouze na požadavek, aby ministr průmyslu do konce roku 2020 v rámci vyhodnocení energetické koncepce předložil analýzu potřeb hnědého uhlí.

Ministry budou v krajském městě očekávat horničtí odboráři, kteří se zřejmě hlasitě ozvou. Chtějí jistou práci, kterou jim zajistí pouze prolomení limitů těžby, proto budou v krajském městě demonstrovat. Serveru iUHLI.cz to řekl hornický odborář Jaromír Franta. Protestovat budou také zastánci zachování limitů.

Čtěte také: Sobotka: Bílina ano, u ČSA jsou otazníky

„Z debaty o strategických energetických potřebách českého státu se ztratilo jakékoli racionální jádro,“ řekla ČTK mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová. Dodala, že pokud se rozhodnutí o ČSA posune do roku 2020, dodávky dalšího uhlí budou možné až za deset let, tedy v roce 2030. „Mezitím Severní energetická postupně odstaví další dva technologické celky, ukončí těžbu skrývky a nakonec také těžbu uhlí,“ řekla.

„S prolomením limitů na dole Bílina počítáme. Bez pokračování těžby uhlí v něm by měla problém domácí energetika a zásobování obyvatel tuhými palivy a centrálním teplem z teplárenství, by bylo v budoucnu velmi ohroženo,“ řekl ČTK Vladimír Budinský ze Severočeských dolů patřících do skupiny ČEZ, která důl Bílina vlastní. Vytěžené uhlí má být prioritně určeno pro potřeby českého teplárenství.

Z hnědého uhlí v současnosti pochází téměř polovina elektřiny vyrobené v České republice. Podle optimalizovaného scénáře Státní energetické koncepce, kterou v květnu schválila vláda, se ale jeho podíl má do roku 2040 snížit na asi 15 procent.

Zástupci ekologů, lékařů, vědců a nevládních organizací zaslali premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) dopis, ve kterém odmítají jakékoliv prolomení limitů včetně dolu Bílina. Upozorňují v něm na vážné hrozby pro zdraví a kvalitu života lidí, ekonomiku i energetiku, které by podle nich prolomení limitů přineslo. Neměnit současné limity doporučili ve svých usneseních také tři výbory úřadu vlády.

Dopis premiérovi odeslala také Hospodářská a sociální rada Mostecka. Upozornila na to, že kabinet má v ruce rozhodnutí, zda tisíce pracovních míst vzniknou, nebo naopak zaniknou. Ve výzvě ministrům také připomněla, že na Mostecku je nejvyšší nezaměstnanost v celé ČR, obří koncentrace sociálně vyloučených občanů, vysoká kriminalita, rozbitá infrastruktura a špatné zdravotnictví. Vládě bylo přitom vždy dobré, že region zásobuje celou republiku energií.

Mohlo by vás zajímat:
Neslibuj a konej, vzkazuje Mostecko Sobotkovi