Vůbec poprvé v zimní sezoně otevřel turistům své brány měděný důl Bohumír v Jívce na Trutnovsku. Zájem o exkurzi v hornickém skanzenu zapsaném v seznamu kulturních památek láká návštěvníky i díky faktické nemožnosti obvyklých zimních aktivit, za nimiž prázdninoví hosté do Podkrkonoší původně přijeli.
„Letošní klima nám pomohlo. Zájemců o prohlídku dolu z okolních penzionů se hlásí celkem dost. Jde o premiérovou přípravu na další zimy, kdy bychom to chtěli rozjet ve velkém,“ uvedla pro novinky.cz Květa Jirmanová, zástupkyně provozovatele podzemního muzea, společnosti Důl Jan Šverma ze Žacléře, která na podzim správně odhadla vývoj počasí a jívský důl Bohumír na zimu otevřela.
Čtěte také:
Těžaři si brousí zuby na vesmírný poklad
Budou jednou české firmy těžit ve vesmíru?
„Cílili jsme na školy, jež mohou prohlídku zařadit do školních osnov a během léta mají řadu dalších aktivit. Důl nabízí uvidět na vlastní oči průřez sedimentárními horninami, což se učí žáci v rámci základů geologie ve čtvrté třídě. Současné klima přivádí do dolu i rodiny s dětmi a dospělé,“ přiblížila Jirmanová.
Zimnímu provozu dolu, kde od roku 1853 do poloviny šedesátých let minulého století probíhala těžba mědi, předcházel souhlas Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Štoly třináctipatrového, sto třicet metrů hlubokého důlního díla léta slouží jako zimoviště přísně chráněných netopýrů.
„Důl, jehož čtyřsetmetrovou štolu v prvním patře se podařilo zpřístupnit veřejnosti v létě 2015, jsme mohli v zimě otevřít po souhlasu ochranářů. Ti zjistili, že netopýrů tady zimuje pomálu a pouze ve spodních patrech dolu. Zimní prohlídky je tak nemohou rušit,“ podotkla Jirmanová.
Štolu s patrnými žílami mědi v opukové stěně změnila v hornické muzeum s pomocí sbíječek, lopat, ručních vozíků a klasické dřevěné výztuže parta bývalých horníků.
„Práce to byla hrozná. Všechno pěkně rukama tak jako naši dědové, jejichž figuríny tvoří součást prohlídkové trasy,“ vzpomíná předák Miloš Hrubý na roční proměnu zčásti zavalené štoly v muzeum.
Fuška hodná kovkopů z předminulého století čeká havíře i letos, kdy hodlají po úpadnici zpřístupnit část druhého patra měděného dolu. Návštěvníci se dostanou po rozšíření prohlídkového okruhu padesát metrů pod zem.
Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj