Doba čtení:1 m, 7 s
Vietnam se před několika lety z bezpečnostních důvodů odvrátil od jaderné energie. Foto: pixabay.com

Japonská společnost Mitsubishi Corporation oznámila, že vystoupí z projektu výstavby uhelné elektrárny v jižním Vietnamu. Zdroje blízké společnosti uvedly agentuře Reuters, že se společnost rozhodla omezit vztahy s projektem kvůli obavám z kritiky, že nedbá o změnu klimatu a snižování emisí skleníkových plynů.

Uhelná elektrárna Vinh Tan 3 v provincii Binh Thuan se již staví. Předpokládaná cena bude 2 miliardy dolarů (zhruba 42 miliard korun) a po dokončení vyprodukuje 2 000 MW energie. Projekt je jednou ze dvou velkých uhelných elektráren ve Vietnamu, které byly částečně financovány společností Mitsubishi. Druhý z nich, Vung Ang 2 v centrální provincii Ha Tinh, vyvolal mezinárodní kritiku za svůj dopad na životní prostředí a emise uhlíku, mimo jiné od hlavních globálních správců aktiv a švédské klimatické aktivistky Grety Thunbergové, napsal server aseantoday.com.

Čtěte také:
Uhlí zajistí Vietnamu levnou energetickou budoucnost
Vietnamci budou těžit uhlí v Laosu

Vietnam se neustále prudce rozvíjí, což zvyšuje nároky na dodávky elektřiny. Země se před několika lety z bezpečnostních důvodů odvrátila od jaderné energie. Svou poptávku se rozhodla řešit kombinací uhlí a obnovitelných zdrojů, zejména solárními elektrárnami. V roce 2030 by se uhlí a slunce měly podělit o výrobu elektřiny pro Vietnamce zhruba půl na půl.