Mládek chce navrhnout složení nové rady ERÚ

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Podle Mládka seznam možných kandidátů vzniká, je ale zatím velmi neoficiální. Foto: MPO

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) chce vládě navrhnout složení nově zřízené rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) do konce května. Uvedl to na včerejší tiskové konferenci. Konkrétní jména nesdělil. Seznam možných kandidátů podle něj sice již vzniká, je ale zatím velmi neoficiální. Rada ERÚ začne fungovat od 1. srpna letošního roku, kdy končí mandát současné předsedkyni úřadu Aleně Vitáskové.

Kritéria jsou dána zákonem a jsou poměrně přísná. Mimo jiné je to sedm let praxe v energetice,“ uvedl Mládek.

Nová rada bude mít pět členů s pětiletým funkčním obdobím, jeden bude jejím předsedou. Předseda bude moci vést radu nejdéle tři roky. Členy a jejího předsedu má nově jmenovat a odvolávat vláda právě na návrh ministra průmyslu a obchodu. Dosud jmenoval předsedu ERÚ prezident na návrh vlády, funkční období je šestileté.

Čtěte také:
ERÚ: Ať zákazníci zjistí, kolik podpora OZE stojí
ERÚ vydal chybějící cenová rozhodnutí

Podle informací z energetických kruhů by mohli být mezi možnými kandidáty na místa v radě například výkonný ředitel Českého plynárenského svazu Jan Ruml, ředitel útvaru pro legislativu a trh ČEZ Jan Kanta nebo ředitel pro strategii Energetického a průmyslového holdingu Jiří Feist. Ve hře má být i nominace nynějších místopředsedů ERÚ Ivana Noveského a Vladimíra Outraty.

Mezi vhodnými kandidáty je často zmiňován také energetický expert Jiří Gavor. Ten však svou nominaci vyloučil s tím, že práce na plný úvazek v radě by neumožňovala souběh s jeho současnou pozicí ředitele konzultační firmy ENA a ředitele ANDE (Asociace nezávislých dodavatelů energií).

Vitásková dříve novou podobu řízení ERÚ několikrát kritizovala. Upozornila, že může dojít k politizaci instituce, předseda rady se totiž podle ní stane jakýmsi dalším náměstkem ministra průmyslu.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Extrémní bagr, ve kterém si nabijete mobil
Caterpillaru prudce klesl zisk i tržby