Mládek je na jaderné misi ve Finsku

Jaderná elektrárna Olkiluoto ve Finsku. Foto: Wikipedia

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) je na návštěvě Finska, dnes bude v Helsinkách jednat s ministrem pro zaměstnanost a ekonomiku Finska Olli Rehnem. Hlavním tématem budou možnosti spolupráce a zapojení českých firem ve finském jaderném programu například při výstavbě nového jaderného zdroje Hanhikivi 1.

„Finsko má ambiciózní jaderný program, z jádra dnes vyrábí třetinu své energetické produkce, v Olkiluoto dostavuje třetí blok elektrárny, provozuje mokré mezisklady vyhořelého jaderného paliva a jako první na světě staví hlubinné úložiště. A my máme vynikající strojaře a školené jaderné inženýry. Hovořit ale určitě budeme o průlomové české investici, která se podařila Škodě Transportation ziskem majoritního podílu akcí finského výrobce kolejových vozidel Transtech Oy a vůbec o potenciálu českých firem uplatnit se na finském trhu,“ řekl Mládek.

Finsko dnes z jádra vyrábí třetinu své energetické produkce

Ministr se dnes setká rovněž s představiteli organizace na podporu finského exportu FINPRO, která je součástí komplexního systému na podporu aktivit finských firem v zahraniční nazvaného TEAM FINLAND.

Čtěte také: Vsadit vše na jadernou kartu je chyba

Pracovní skupina českých odborníků, vedená náměstkem ministra průmyslu a obchodu pro energetiku Pavlem Šolcem a ředitelem Správy úložišť radioaktivních odpadů Jiřím Slovákem, navštívila staveniště hlubinného úložiště radioaktivních odpadů v Olkiluoto u města Rauma na západě Finska. Součástí této skupiny jsou i experti ČEZ, ÚJV Řež a starostové obcí ze tří lokalit vytipovaný pro možnou výstavbu hlubinného úložiště v ČR. To by mělo být zprovozněno podle optimální plánované varianty po roce 2065. Budou tak mít jedinečnou příležitost prohlédnout si v reálu výstavbu prvního úložiště tohoto typu na světě.

„Finsko jako první země na světě rozhodla o finálním řešení otázky vyhořelého paliva jeho uložením do hlubinného úložiště.O jeho výstavbě rozhodla vláda a její rozhodnutí v roce 2001 ratifikoval finský parlament. Práce v Olkiluoto začaly v roce 2004 výstavbou podzemní výzkumné a charakterizační laboratoře ONKALOa provoz úložiště by měl být zahájen v roce 2020,“ dodal ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Jiří Slovák.

Mohlo by vás zajímat:
Na jaderném účtu leží 23 miliard
Za konec jádra zaplatí Němci astronomický účet
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!