Mládek: Limity v Bílině zřejmě padnou

Doba čtení:2 m, 34 s

Ministr průmyslu Jan Mládek a generální ředitel Severočeských dolů Ivo Pěgřímek v lomu Bílina. Foto: MPO

V Ústeckém kraji s největší pravděpodobností padnou limity těžby hnědého uhlí u lomu Bílina, tato varianta by si nevyžádala zásah do lidských sídel. Na tiskové konferenci v Mostě to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). U lomu ČSA, kde těží Severní energetická, se uvažuje o úpravě limitů bez bourání obcí Černice a Horní Jiřetín, dodal ministr.

„Diskutovali jsme o dvou variantách. První představuje posunutí limitů pouze na dole Bílina. Druhou variantou je posunutí limitů na dole Bílina a částečné posunutí limitů v lomu ČSA při zachování obce Černice a Horní Jiřetín. Jednání mne utvrdila v přesvědčení, že varianta posunutí limitů pouze na dole Bílina se jeví jako nejvhodnější,“ řekl Mládek.

Mládek upozornil na to, že k hlavním kritériím pro rozhodování o limitech jsou zaměstnanost, sociální a ekonomická stabilita v regionu. Připomněl rovněž, že stát by měl v budoucnu zajistit centrální zásobování teplem vyrobeného z hnědého uhlí pro zhruba čtyři miliony lidí. Další alternativy existují, jsou ale výrazně dražší. „Jsou to spíše sídliště, a tudíž spíše lidé se středními a nižšími příjmy,“ dodal Mládek.

Při své návštěvě Chomutova se Mládek setkal s představenstvem společnosti Severočeské doly i představiteli odborových sdružení. „Předmětem našeho jednání byla samozřejmě především otázka zaměstnanosti. V případě posunutí limitů by byla zajištěna pracovní místa až pro 8000 lidí pro další generaci v horizontu let 2030 až 2055,“ dodal ministr.

Nový generální ředitel Severočeských dolů Ivo Pěgřímek řekl, že prolomení limitů na lomu Bílina přináší firmě neskutečnou jistotu. Ať už z pohledu zaměstnanosti, tedy za horizont roku 2030 do roku 2055. Obvyklé postupy dolů totiž zhruba odpovídají tomuto časovému období, dodal.

Velká tripartita by o limitech měla jednat 2. února. Limity těžby uhlí na Mostecku, kde je nejkvalitnější hnědé uhlí z celé severočeské pánve, je podle odborů dobré a správné prolomit, řekl již v listopadu České televizi předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Rozhodnutí o limitech by měl Mládek ministrům sdělit do konce března. Další těžbu uhlí podpořil také prezident Miloš Zeman nebo hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Po setkání s představiteli severočeských měst a obcí Mládek navštívil lom Bílina, kde si prohlédl prostor zamýšlený pro rozšíření těžby a technologie využívané v provozu nejhlubšího povrchového dolu v ČR.

Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách zaručující městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány, byly stanoveny usnesením vlády v roce 1991. „Jejich absolutní zachování považuji v současné době za nerozumné,“ uvedl Mládek.

Společnost Severní energetická je na další těžbu v lomu ČSA připravena, rozhodnutí ale musí padnout včas, řekla dnes serveru iUHLI.cz mluvčí společnosti Gabriela Sáričková Benešová. Za limity v lomu ČSA se dále nachází 750 milionů tun hnědého uhlí s nejvyšší výhřevností v ČR. Lom disponuje vysoce výhřevným uhlím, které je technologicky vhodnější do tepláren. Severní energetická má zpracovaný odhad pro případ, že by se o prolomení limitů v této lokalitě rozhodlo. Náklady ještě před samotnou těžbou by vyšly na zhruba 20 miliard korun.