Doba čtení:1 m, 10 s

Mládek foto mpo

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) se během návštěvy strojírenského veletrhu v Jekatěrinburgu na Urale snažil nalézt řešení pro pozastavený projekt výstavby paroplynové elektrárny na polárním kruhu. Napsal server E15.cz.

Ministr se zajímal o pozastavený projekt elektrárny u města Salechard na polárním kruhu. Elektrárnu stavěla česká firma PSG Zlín s financováním od České exportní banky a pojištěním od státní společnosti EGAP. Mládek se snažil najít řešení, které by umožnilo projekt dokončit a zajistit jeho plné splacení. Prý hrozí vážné nebezpečí ztráty až několika miliard korun.

„Je samozřejmě příjemné hovořit s českou firmou, které se na ruském trhu daří. Mou snahou tady ale bylo rovněž pomoci tam, kde spolupráce vázne a kde je třeba řešit sporné body. Jsme nyní v etapě, kdy na vzájemné hospodářské vztahy dopadají negativní efekty restriktivních opatření a pokles výkonu ruské ekonomiky,“ uvedl Mládek.

Společnost EGAP v listopadu 2012 uvedla, že výstavba paroplynové elektrárny u Salechardu s pojistnou hodnotou 12 miliard korun je součástí širšího projektu na vybudování infrastruktury na severním Uralu.

Čtěte: Google obsadí uhelnou elektrárnu

Mládek během třídenní návštěvy Jekatěrinburgu navštívil expozici českých firem na veletrhu, setkal se tam s ruským protějškem Denisem Manturovem a o podpoře českých firem v regionu jednal s gubernátorem Jevgenijem Kujvaševem. Na Ural jej provázela padesátka českých podnikatelů.

Mohlo by vás zajímat:

SaskPower představila „čisté uhlí“

V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou

EPH kupuje v Itálii sedm elektráren

Konec tušimické jedničky