Doba čtení:1 m, 39 s
Lom ČSA. Foto: Severní energetická

Pokud se prolomí územní limity pro těžbu hnědého uhlí, zůstanou Černice a Horní Jiřetín stát. Počítá s tím ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), který vládě předloží dvě varianty postupu těžby za stávající těžební limity. Buď se bude těžit dál na lomu Bílina, který patří Severočeským dolům ze skupiny ČEZ, nebo se bude pokračovat na Bílině a na lomu ČSA, který patří Severní energetické. Napsal to deník E15.

„Technicky jsou možné obě varianty. Jiná věc je, jestli toto řešení budou chtít i těžařské firmy. Ty původně chtěly buď plné prolomení, nebo nic,“ uvedl Mládek. Problém může nastat právě u lomu ČSA. Mládek chce, aby těžba obešla Horní Jiřetín z jihovýchodu.

Podle oslovených expertů však tento postup bude pravděpodobně velmi drahý. Uhlí je v tomto místě, na rozdíl od Horního Jiřetína, hluboko pod skrývkou, která se musí odtěžit jako první. Navíc by stroje hrabaly v oblasti sousedící s vytěženým lomem Obránců míru, část zásob zmizela i kvůli minulé hlubinné těžbě. Je proto možné, že by se těžaři několik let k pořádným zásobám uhlí nedostali.

Severní energetická se k plánům ministra zatím vyjadřovat nechce. „Bez pokračování postupu za limity těžba skončí kolem roku 2022, bude zrušeno 1200 míst v horizontu pěti let, spolu s nimi 3000 míst v návazných profesích,“ vypočítal dopady konce těžby mluvčí firmy Gabriela Sáričková-Benešová.

Mládkův plán se příliš nelíbí starostovi Horního Jiřetína Vladimíru Buřtovi. „Jižní část obce by byla téměř na hraně lomu. Už dnes je hluk z těžby v obci velký, a to je od lomu vzdálená dva až tři kilometry,“ řekl Buřt.

Prolomení těžebních limitů podle Mládka není primárně energetická otázka, zejména v případě lomu ČSA. „Je to především politicko-sociální otázka, kde se bavíme o pracovních místech, o situaci v regionu postiženého strukturálními změnami,“ poznamenal ministr.

Otázku prolomení limitů těžby uhlí slíbil Mládek vyřešit v letošním roce. Zaměstnanecké svazy podporují úplné zrušení limitů, stanovených usnesením vlády v roce 1991.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa