Mládek: O limitech v roce 2015

Doba čtení:1 m, 31 s
Ministr Mládek. TK po jednání s těžaři.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). TK po jednání s těžaři. Foto: MPO

Otázka prolomení limitů těžby uhlí by měla být vyřešena v roce 2015. Po jednání s odbory to řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Zaměstnanecké svazy podporují úplné zrušení limitů, stanovených usnesením vlády v roce 1991, informovala ČTK. O tom, že se v Česku limity těžby uhlí „dříve či později“ prolomí, je přesvědčen i prezident Miloš Zeman. Podpořil by referendum v Ústeckém kraji, které by otázku platnosti limitů řešilo.

„Je to moje představa, budu muset přesvědčit ostatní členy vlády, aby si to vzali za své,“ řekl Mládek. Doplnil, že se zástupci odborů řešil různé varianty připravované Státní energetické koncepce (ASEK). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) o den dříve naznačil, že otázku prolomení limitů bude řešit právě energetická koncepce a surovinová politika státu. Materiál by měla projednat na svém prosincovém zasedání tripartita, na přelomu roku o něm pak rozhodne vláda.

Podle předsedy Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jana Sábela prosazují odbory variantu koncepce, která obsahuje tzv. bezpečný a soběstačný scénář, tj. že by umožnila těžbu i v dalších letech. Sábel také připomněl, že odbory již několik let podporují úplně zrušení limitů. „Ale také říkáme, že je potřeba ochránit lidi, kteří tam v místech potenciální těžby žijí,“ uvedl Sábel. Podle něj by mohlo být řešením, kdyby těžařské firmy postavily lidem nové bydlení. „Spousta lidí by to asi vzala a klidně přestěhovala se do nějakého hezčího prostředí,“ dodal Sábel.

Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách stanovilo usnesení vlády z roku 1991. Zaručují městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Zrušení limitů by postihlo především Horní Jiřetín a jeho místní část Černice poblíž dolu ČSA. Hrana těžební jámy by se dostala jen pár set metrů od okraje Litvínova.