Doba čtení:2 m, 51 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) dnes představil tripartitě návrh Aktualizace státní energetické koncepce (ASEK) a první část státní surovinové politiky. Ministři si vyslechli stanoviska a připomínky sociálních partnerů. Na tiskové konferenci po jednání tripartity to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O návrhu bude nyní jednat vládní koalice. Mládek předloží finální verzi návrhu vládě poté, co jej projedná koaliční rada. Firmy vítají důraz na jadernou energii, odbory jsou pro prolomení těžebních limitů. 

Hlavním posláním ASEK je zajistit spolehlivou, bezpečnou a k životnímu prostředí šetrnou dodávku energie pro potřeby obyvatelstva a ekonomiky ČR, a to za konkurenceschopné a přijatelné ceny za standardních podmínek. Současně musí zabezpečit nepřerušené dodávky energie v krizových situacích v rozsahu nezbytném pro fungování nejdůležitějších složek státu a přežití obyvatelstva.

„Platná energetická koncepce státu již neodpovídá současným podmínkám a její aktualizace je naprosto nezbytná. Jsem velmi rád, že po intenzivní přípravě se podařilo dokončit tento dokument, který má podporu nejen zástupců českého průmyslu, ale i důležitých sociálních partnerů,“ uvedl po jednání tripartity Mládek.

Podle Mládka  vláda nechce jít cestou plynových elektráren a podpory obnovitelných zdrojů, v nové energetické koncepci bude prosazovat jádro a uhlí. „Vláda má představu, že bude rozvíjet jadernou energetiku, to zásadní, o čem diskutujeme, je, aby to nebylo příliš drahé pro poplatníka nebo spotřebitele,“ uvedl již dříve Mládek.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák novinářům řekl, že nejdůležitějším bodem jednání byla surovinová a energetická politika. Připomněl, že materiál se zpracovává léta a nyní se zpřesnil. „My z něho chceme vytáhnout klíčové věci, které by vláda měla rozhodnout do konce roku nebo nejpozději do 31. března 2015,“ dodal Hanák. Za prvé je to podle něj fakt, že se Česko hlásí k jaderné energetice, která zde má tradici. Český průmysl to umí a je připraven se zapojit jako subdodavatel, ať už vláda rozhodne o dostavbě jaderné elektrárny Temelín či elektrárny Dukovany, dodal.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula uvedl, že energetická koncepce by neměla být pouhým papírem. Subjekty, které jsou státní, by ji měly skutečně naplňovat. „Tyto podklady jsou klíčové pro ČR a také pro občany, protože budoucí cena elektrické energie i stabilní dodávky a bezpečnost dodávek, je skutečně klíčová. Je to obrovská šance pro české podniky, šance na udržení českého průmyslu i českou vědu a výzkum,“ míní šéf ČMKOS.

Středula také zopakoval, že odbory jsou pro prolomení limitů těžby hnědého uhlí. „Samozřejmě za podmínky, že těžaři budou v těžbě pokračovat dále, protože jinou variantu si ani neumíme představit. I s ohledem na zaměstnanost v postižených regionech,“ dodal Středula.

Premiér řekl, že kabinet i nadále počítá s tím, že Jiří Cienciala bude i nadále vládním zmocněncem pro Moravskoslezský a Ústecký kraj, řekl Sobotka. Cienciala má korigovat projekty, které by měly zlepšit sociálně ekonomickou situaci v těchto regionech. Podle Hanáka jsou oba regiony obtížné a Cienciala si v nich získal respekt.

Aktualizace státní energetické koncepce úspěšně prošla procesem posuzování vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví SEA a získala souhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí. V minulých týdnech skončilo již celkově třetí mezirezortní připomínkové řízení, ve kterém měly možnost se vyjádřit ostatní dotčené rezorty. Všechny připomínky byly vypořádány a zapracovány do dokumentu, přičemž nedošlo k žádnému věcnému sporu. Předložený dokument tak splňuje všechny formální náležitosti, aby mohl být předložen vládě ČR včetně manažerského shrnutí tohoto rozsáhlého materiálu, informovalo MPO v tiskové zprávě.

Další jednání tripartity se ukuteční 2. února 2015.