Mládek připustil nedokonalost koncepce

Mládek foto mpo

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Foto: MPO

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) připustil nedokonalost aktualizace státní energetické koncepce (ASEK), kterou vláda schválila minulý týden. Napsal server E15.cz. Hlavním zdrojem výroby energie v Česku by do budoucna dle ASEK měly být jaderná energetika a obnovitelné zdroje.

Mládek uvedl, že v ideálním případě by měla taková koncepce soukromým i státním subjektům umožnit rozhodování o dlouhodobých investicích s velkou mírou jistoty. „Obávám se, že tuto roli bude tato koncepce hrát pouze v omezené míře,“ dodal ministr.

Podle Mládka se trh s elektřinou nachází v nestabilním období. „Bylo by žádoucí, aby byly odstraněny všechny formy veřejné pomoci,“ míní Mládek. Odstranění všech regulací trhu podpořil i generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Evropská komise navrhne členským státům Evropské unie, aby si příští rok jednotlivě vypracovaly národní energetický a klimatický plán. Na setkání o energetické účinnosti v Praze to řekl místopředseda Evropské komise odpovědný za energetickou unii Maroš Šefčovič. Evropská komise plánuje předložit první zprávu o fungování energetické unie v říjnu tohoto roku.

„Jde o to, abychom z jedné strany respektovali suverenitu národního energetického mixu, ale z druhé strany, abychom společně postupovali v budování energetické unie,“ řekl Šefčovič. Dodal, že je jasné, že půjde o náročný proces, konečným výsledkem musí být lepší ceny energií.

Více o aktualizované státní energetické koncepci zde.