Mládek: Surovinová politika je připravená

Doba čtení:1 m, 46 s

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Foto: mpo

Surovinová politika je připravená, prodiskutovaná s jedinou výjimkou, a tou jsou těžební limity. V únoru by ji měla projednat tripartita. Deníku E15 to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), který od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dostal za úkol předložit surovinovou politiku do konce března. Její součástí je právě i otázka limitů.

Mládek dodal, že ministerstvo na surovinové politice intenzivně pracovalo. Politika druhotných surovin už je schválená. „Protože politiku nerostných surovin blokovala politická debata o hnědouhelných limitech, napadlo mě v jeden okamžik, že jsme z dokumentu vydělili neenergetické suroviny. To se ale nesetkalo úplně s pochopením. Takže jsem se vrátil k původní variantě,“ řekl deníku ministr.

Jeho představa byla, že se schválí aktualizovaná verze Státní energetické koncepce (ASEK) jako obecnější materiál. Z něj by vyplývalo, že Česko chce energetiku stavět na jádru a na využití dostupných zásob hnědého uhlí. Po schválení ASEK by přišla konkretizace stavby jaderných bloků a těžby uhlí.

Někteří členové vlády měli pocit, že nejdříve chtějí vědět to konkrétní a pak teprve schvalovat to obecné. „Chtějí vědět, jak budeme stavět jaderné bloky. Do konce ledna tento materiál předložíme vládě. A protože někteří kolegové chtějí vědět, jak to bude s limity, tak mi pan premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dal úkol do 31. března předložit surovinovou politiku. Její součástí je i otázka limitů těžby hnědého uhlí,“ uvedl Mládek.

ASEK se má na jednání vlády vrátit v polovině února. Když to dobře půjde, bude v té době schválen postup, jak pokračovat s jadernými bloky. Těžební limity budou projednané v tripartitě, ale asi nebudou připravené v podobě, aby to mohlo jít do vlády.

„Pokud ale nebudeme dělat nic a celý problém odsouvat, ať už uhlí nebo jádro, může se nám snadno stát, že se kvůli náhlému nedostatku zdrojů dopracujeme k elektřině z plynu. Protože z technického hlediska je nejjednodušší a nejrychlejší postavit plynovou elektrárnu. To ale není varianta, kterou chceme, protože bychom byli závislí na surovině, která se k nám může, ale také nemusí dostat, a jejíž cena se může v čase výrazně měnit,“ upozornil Mládek.