Doba čtení:1 m, 8 s
Mládek foto mpo
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Foto: MPO

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) se Česka velmi dotýká současná situace černouhelného sektoru Polska a je třeba se jí zabývat. Polští horníci totiž mají vliv na havíře v Moravskoslezském kraji. Ministr to řekl na 15. energetickém kongresu.

Žijeme v poměrně pohnutých dobách. Vývoj je dramatický v mnoha oblastech. Polský problém je podle Mládka jednoduchý, v zemi je totiž 105.000 horníků a Polsko tak má největší černouhelné hornictví v Evropě. „Horníci rubají uhlí na hromadu a polská vláda neví, co s nimi má dělat. Týká se to také nás,“ řekl Mládek .

Ministr zmínil různorodost Evropy a nastínil situaci sousedních zemí. Upozornil na to, že Rakousko je daleko vpředu, nechce používat žádná fosilní paliva a jadernou energetiku odmítlo v samotném počátku. Německo udělalo dramatickou změnu, nejenom že se přiklonilo k obnovitelným zdrojům, ale ještě se rozhodlo ukončit činnost jaderných elektráren.

Mládek zopakoval, že Česko potřebuje mít zajištěné dodávky za elektřinu za přijatelnou cenu. Potřebuje různorodé zdroje, aby mohly být kvůli geopolitickým i dalším problémům nahraditelné. Česku se v minulosti vyplatila diverzifikace zdrojů i dodavatelský tras. Jednou z priorit české vlády je budování plynovodu Stork II a napojení na terminál LNG v polském Svinoústí. „Máme zájem na tom, aby dál pokračoval tranzit ropy i plynu přes Ukrajinu,“ dodal ministr.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa