Doba čtení:1 m, 30 s
Společnost Stadtwerke München již dvakrát odložila ukončení využívání uhlí z důvodu bezpečnosti dodávek. Foto: wikipedia.org

Společnost Stadtwerke München (SWM) se drží svého cíle ukončit spalování uhlí v Severní kogenerační jednotce ještě před letošní zimou. Teplárna Nord bude letos v létě převedena z uhlí na zemní plyn. Firma tento projekt již dvakrát odložila.

Během letní generální opravy bude blok 2 v HKW Nord optimalizován na zemní plyn v nepřetržitém provozu a od podzimu bude provozován na zemní plyn,“ uvedl mluvčí společnosti Michael Silva. Doposud se v bloku 2 kogenerační jednotky Nord spalovalo černé uhlí pro výrobu tepla a elektřiny, napsal server msn.com.

Z uhelné elektrárny se stává plynová. Nejasnosti ale trvají

V roce 2021 starosta Dieter Reiter (SPD) a generální ředitel SWM Florian Bieberbach oznámili, že hlavní město spolkové země do roku 2022 postupně ukončí spalování uhlí a výrobu elektřiny z jádra. Tento krok byl již dříve požadován mimo jiné v referendu. Dne 5. listopadu 2017 se 60,4 procenta hlasujících vyslovilo pro to, aby městské podniky nejpozději do konce roku 2022 postupně ukončily výrobu elektřiny z uhlí a přešly na zemní plyn. Z toho však sešlo.

Téměř 95 procent německé spotřeby zemního plynu se totiž dováží. V roce 2022 pocházel největší objem dodávek z Norska, následovaného Ruskem. V důsledku útočné války proti Ukrajině byl v září 2022 přímý dovoz ruského zemního plynu do Německa zcela zastaven. Od té doby Německo dováželo více zemního plynu nejen z Norska, ale také z Nizozemska (29 procent) a Belgie (23 procent). Zemní plyn odtamtud pochází ve formě zkapalněného zemního plynu. První zařízení na příjem tohoto plynu však byla v Německu uvedena do provozu až v prosinci 2022. Stadtwerke proto již dvakrát odložila ukončení využívání uhlí z důvodu bezpečnosti dodávek.