Doba čtení:2 m, 15 s
V budoucnu má být elektrárna v Heilbronnu přestavěna na vodíkový pohon. Odkud se ale bude vodík brát, není jasné. Foto: wikipedia.org

Aby německá Energiewende fungovala hladce, je nutné, aby v případě nouze zasáhlo několik gigawattů plynových elektráren. Dodavatel energie EnBW již přestavuje uhelnou elektrárnu v Heilbronnu na plynovou. Projekt ale provázejí nejasnosti.

Německo chce v budoucnu zcela ukončit výrobu elektřiny z uhlí. Většinu výroby mají převzít obnovitelné zdroje energie. Podíl uhlí v německém energetickém mixu již několik let trvale klesá, Německo však stále vyrábí z uhlí přibližně 26 procent své elektřiny, napsal server focus.de.

Uhelné elektrárny má kromě OZE nahradit síť plynových elektráren, které budou vyrábět v době, kdy nefouká vítr nebo nesvítí slunce.

Jedná se o nákladný počin, protože velká část těchto moderních plynových elektráren bude muset být postavena od nuly za dosud nejasných finančních podmínek. Avšak společnost Enbw v Karlsruhe již začala s přestavbou staré uhelné elektrárny v Heilbronnu. Nová elektrárna by měla být uvedena do provozu již v roce 2026.

Starý uhelný blok 7 elektrárny nahradí tzv. plynová a parní turbína, přičemž stará chladicí věž bude nadále využívána. Protože uhelná elektrárna zásobuje teplem i okolní domy a podniky, bude mít nová plynová elektrárna také zásobník tepla a velký horkovodní kotel. Podle Enbw budou náklady na přestavbu činit 500 milionů eur (zhruba 12,5 miliardy korun), část z nich bude dotována státem. V budoucnu má být elektrárna v Heilbronnu přestavěna na vodíkový pohon. Nová plynová elektrárna by měla být schopna hned od začátku spalovat až 20 procent vodíku.

Rychlá výstavba plynových elektráren? Nejsou díly

Nejasné financování i dodávky vodíku

Některé okolnosti jsou však stále nejasné. Například pokud jde o „strategii pro elektrárny“, je třeba ještě dořešit mnoho podrobností týkajících se budoucího odměňování elektráren. Ppohotovostní provoz, který je určen pouze na několik hodin ročně, musí být speciálně financován, aby se vyplatil.  Enbw opakovaně prosazuje, aby byla strategie elektráren přijata rychle. „Bez odpovídajícího financování je nelze ekonomicky provozovat,“ řekl v prosinci člen představenstva Enbw Georg Stamatelopoulos o nových plynových elektrárnách.

Další překážkou by mohly být také dodávky vodíku. Plynová elektrárna může být skutečně klimaticky neutrální pouze tehdy, pokud bude využívat „zelený“ vodík získaný z obnovitelných zdrojů energie. Přestože má být elektrárna napojena na nový regionální vodovod, zatím není jasné, odkud se bude vodík získávat. Potřebná infrastruktura se v Německu teprve buduje.

Člen představenstva Enbw Güsewell uvedl, že pro něj nemusí jít nutně o „zelený“ vodík – stejně dobře poslouží i „modrý“. „Modrý“ vodík se vyrábí z uhlí, ropy nebo zemního plynu, a proto není klimaticky neutrální. Vyrobený CO2 se však bude ukládat pod zem. V současné době však neexistuje ani infrastruktura pro ukládání oxidu uhličitého.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa